Výjimeční psi se dokážou naučit stovky (ba i tisíce) názvů různých hraček. Vzhledem k velké vzácnosti této schopnosti (my lidé také nejsme každý génius) se o těchto psech donedávna vědělo jen velmi málo. Navíc většina studií dokumentujících tuto výjimečnou inteligenci zahrnovala pouze malý vzorek jednoho nebo dvou psů. Na budapešťské Eötvös Loránd University vědci z projektu Family Dog Project nyní dále pokračovali ve svých psovědných výzkumech a provedli studii ve větším měřítku.
V roce 2020 byla na sociálních sítích spuštěna výzva snažící se najít takto výjimečné psy Genius Dog Challenge. „Když nám majitel psa řekl, že si myslí, že jeho pes zná jména hraček, dali jsme mu návod, jak si psa sám otestovat, a požádali jsme ho, aby nám poslal videozáznam testu,“ uvádí vedoucí týmu Claudia Fugazza. Výzkumníci poté uspořádali s majiteli online setkání, na kterém v kontrolovaných podmínkách otestovali slovní zásobu psa, a pokud pes prokázal, že zná názvy svých hraček, požádali výzkumníci majitele o vyplnění dotazníku. „V dotazníku jsme se majitelů ptali na život jejich psa, na jejich vlastní zkušenosti s výchovou a výcvikem psů a na proces, jakým pes dospěl k tomu, že se naučil názvy svých hraček,“ vysvětluje spoluautorka studie Andrea Sommese.
Výzkumníci prozatím objevili 41 psů z 9 různých zemí (z USA, Velké Británie, Brazílie, Kanady, Norska, Nizozemska, Španělska, Portugalska a Maďarska). Většina předchozích studií na toto téma zahrnovala border kolie, ačkoli už schopnost rozlišovat podle názvu byť jen 3 hračky je i u border kolií spíše vzácná. Nebylo proto překvapením, že i většina psů účastnících se současné studie (56 %) patřilo k tomuto plemeni. Nová studie však dokumentovala schopnost naučit se názvy hraček u několika psů z nepracovních plemen, jako jsou dva pomeraniani (špicové), jeden pekinéz, jeden shih-tzu, corgi, pudl (PH: to zase tak překvapivé není, protože pudlové se obecně pokládají za jedno z nejinteligentnějších plemen) a několik kříženců.
„Překvapivě většina majitelů uvedla, že své psy neučili názvy hraček záměrně, ale spíše se zdálo, že si psi názvy hraček prostě spontánně osvojili během všemožných her,“ říká hlavní autorka studie Shany Dror. Navíc naprostá většina majitelů účastnících se studie neměla žádné profesionální zkušenosti s výcvikem psů a výzkumníci ani nezjistili žádnou souvislost mezi úrovní zkušeností majitelů a genialitou psů (respektive tedy tím, že své schopnosti projevovali).
Psi se v průběhu trvání experimentu rychle učili i nové názvy. V době prvního testu byl průměrný počet hraček, které psi znali, 29. Nyní, v okamžiku publikování studie, více než 50 % majitelů uvedlo, že jejich psi již získali slovní zásobu více než 100 názvů hraček.
Dror, S., Miklósi, Á., Sommese, A. et al. A citizen science model turns anecdotes into evidence by revealing similar characteristics among Gifted Word Learner dogs. Sci Rep 13, 21747 (2023). https://doi.org/10.1038/s41598-023-47864-5
Zdroj: Eötvös Loránd University
E-kniha – texty o psech ze Sciencemag.cz sebrané, doplněné a uspořádané.
Psověda: Od domestikace vlka po psy u počítačů. 100 vědeckých studií o psech
Kdy lidé poprvé ochočili vlka? Kolik hraček znáš… Kolik slov se dokážou naučit geniální border kolie? Pozná se pes v zrcadle a má teorii mysli? Psi a matematika. Vnímají psi magnetické pole? Mohli by se dožívat 20 let? Genetické studie i experimenty zkoumající chování. Novinky o psech, které se v posledním desetiletí objevily ve vědeckých článcích. Psí zajímavosti z důvěryhodných zdrojů.
Nová vlna 2022, 150 ns