Nejtenčí drátek spojených atomů telluru. Když už nestačí 2D materiály, je čas na 1D. „Nitka“ se vyrobí s použitím uhlíkové nanotrubičky, která funguje jako bužírka.
Drátek připravili výzkumníci z University of Cambridge a Warwick University, jeho průměr je miliardtina metru – 10 na -9, tedy opravdu nano. Nebo jinak, je drátek je desetitisíckrát tenčí než lidský vlas. V ACS Nano autoři výzkumu uvádějí, že bez stabilizující nanotrubičky by se struktura rozpadla. Nicméně průměr nanotrubičky lze měnit a tím se dají ladit i vlastnosti drátku, především jeho elektrická vodivost. Výsledné struktury mají najít uplatnění především v elektronických součástkách.
To, že atomy telluru vstřikované a zapouzdřené do uhlíkové nanotrubičky by mohly fungovat jako vodič, předpověděly už počítačové simulace. Následovala laboratorní příprava i kontrola struktury výsledného materiálu pomocí zobrazení na úrovni jednotlivých atomů.
Tellur je normálně polovodič, jako vodič se chová až v 1D formě.
1D materiály lze vytvářet i nanášením na povrch, ale protože tyto struktury bývají samy o sobě reaktivní, uhlíková nanotrubička poskytuje potřebnou stabilizaci; nehraje zde tedy roli pouze geometrie. Po chemické stránce jsou uhlíkové nanotrubičky k látkám uvnitř obvykle inertní, takže kromě telluru půjde vytvářet i celá řada dalších materiálů tohoto typu. Eventuálně by (jiná) nanotrubička nemusela být inertní, ale vlastnosti drátku by se mohly ladit i pomocí speciálních procesů, které by probíhaly na rozhraní obou materiálů.
Zdroj: Phys.org