Normální a mutantní zebřička. Kredit: Tetsuto Miyashita Canadian Museum of Nature

Akvárium jako z devonu – ale Jurský park to neznamená

Akvarijní rybky zebřičky mohou po zásahu do genomu nejenom svítit. Cílenou mutací se z nich dají vytvořit i tvorové, kteří připomínají bezčelistnaté ryby z devonu. Přitom se jedná o mutaci v jediném genu; autoři příslušného výzkumu ovšem netvrdí, že by se z toho daly vyvozovat scénáře typu Jurský park. Nejedná se o žádné „otočení evoluce zpět“. Rybky bez čelistí sice v umělém prostředí akvária překvapivě dokáží přežít a živit se (přijímat potravu – polykáním), rozmnožovat je už ovšem nikdo nezkoušel a ve volné přírodě by se nejspíš ukázaly velmi neefektivními.
Po vyřazení genu, který odpovídá za vznik čelistního kloubu, vznikly mutantní zebřičky s věčně otevřenými ústy. Tetsuto Miyashita, paleontolog z Canadian Museum of Nature a University of Chicago, uvádí, že se podobají postavě z Munchova obrazu (Vý)Křik. Na pohled až překvapivě připomínají bezčelistnaté ryby ze siluru a devonu. Neexistence čelistí vyvolala v rámci ontogeneze vznik mohutných svaly na krku a dále rozšíření a zkrácení obličeje.
Anaspidi a telodonti ze siluru a devonu ovšem nejsou zebřičkám nijak bezprostředně příbuzní. Nejspíš se bez čelistí ovšem musely život nějak podobně, plavat k soustu až do okamžiku, kdy ho mohly spolknout. Genetické inženýrství neumožňuje (nebo alespoň jednoduše neumožňuje, dnes neumožňuje apod.) obnovu vyhynulých druhů (a už vůbec ne takových, kde nemáme k dispozici genetickou informaci), ale vytvoření tvorů, které je více či méně vnějškově připomínají, to ano.

Tetsuto Miyashita et al, nkx3.2 mutant zebrafish accommodate jaw joint loss through a phenocopy of the head shapes of Paleozoic jawless fish, The Journal of Experimental Biology (2020). DOI: 10.1242/jeb.216945
Zdroj: Canadian Museum of Nature/Phys.org

Poznámky PH:
To vše samozřejmě navíc s výhradou, že z minulosti máme cca pouze zbytky kostí, takže nevíme, jak bezčelistnaté ryby siluru a devonu vypadaly navenek. Ale nicméně si lze představit, že by si někdo poněkud dekadentně pořídil silurské moře s jakýmisi analogiemi tehdejších ryb, trilobitů, hlavonožců…
Jinak i bezčelistnaté ryby přežily dodnes – mihule a sliznatky.


Edvard Munch: Křik (Výkřik), slavný obraz z roku 1893. Volné dílo

Komety, izotopy a pozemská voda – je to celé komplikované

Pozemská voda je do nějaké (značné?) míry kometárního původu, tak jsme to všichni čítávali. Jenže …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *