Malby zvěře zasažené zbraněmi a lovců nemusely být pouhým rituálem, ale něčím mnohem modernějším.
Richard Coss z University of Califonia v Davisu publikoval v Evolutionary Studies in Imaginative Culture článek o tom, proč neandrtálci po sobě nezanechali jeskynní malby. Navrhuje, že kvůli odlišným technikám lovu neandrtálci prostě nedokázali dostatečně koordinovat pohyb oka a ruky. Coss se např. domnívá, že v Africe Homo sapiens a jeho předkové žili s lovenými zvířaty v delších „závodech ve zbrojení“, proto bylo třeba se opatrnější kořist naučit lovit z větší dálky, což zase zvýšilo kognitivní schopnosti (ať už máme na mysli inteligenci „genetickou“ nebo naučenou).
Pravdou je, že ještě před vynálezem luku a šípu Homo sapiens používali vrhače oštěpů, zatímco neandrtálci oštěpy podle všeho házeli pouze ručně, což je podstatně méně účinné. Jinak z řady důvodů působí Cossovy úvahy ovšem jako zavádějící. V první řadě – sebelepší teorie se může zhroutit, pokud vysvětluje jev, který ve skutečnosti neexistuje. Neandrtálci totiž možná v jeskynních malovali.
Viz také: I neandrtálci mohli kreslit v jeskyních
Navíc neandrtálci, respektive jejich předkové, v Evropě žili také skoro půl milionu let, takže za tu dobu si jejich kořist mohla rovněž osvojit obranné mechanismy. Bez ohledu na to všechno je nápadné, že by Homo sapiens kreslili v Evropě, a ne dávno předtím v Africe – když by v Evropě před nimi zvěř už tolik neprchala. Navíc kreslení s nějakými zvláštními schopnostmi zase souviset nemusí: když se šimpanzům dá tužka a papír, kreslí taky – i když nikoliv lovecké scény.
Nicméně jeden z Crossových nápadů mi přišel jako zajímavý nebo alespoň zábavný. Zmiňuje, že malby zvěře zasažené zbraněmi a lovců nemusely být pouhým rituálem, které měl přinést úspěch lovu, ba ani záznamem lovu již proběhlého. Mohlo jít i o jakési školení, kde se znázorňovalo, kam oštěp hodit, kudy se ke kořisti přiblížit atp. Není hezká představa, že Altamira byla něčím na způsob powerpointové prezentace či trenažéru? Přednášející vše uvedl a následoval brainstorming, kde ostatní vznášeli své připomínky, přikreslovali další možnosti, kam by se zvíře dalo trefit apod.?
Zdroj: Phys.org