Jako bílý grafen označujeme nitrid boru, přesněji řečeno 2D formu tohoto materiálu se základní jednotkou v podobě šestiúhelníku.
Pokud do tohoto materiálu nějak vpravíme atomy fluoru, materiál se změní z izolantu na polovodič; navíc se stane magnetickým.
Vědci z Rice University zveřejnili tyto závěry v Science Advances; hlavní autorkou práce byla Sruthi Radhakrishnan. Autoři uvádějí, že nitrid bóru je výborně tepelně vodivý, takže upravená, nafluorovaná forma, by mohla sloužit v aplikacích vysokoteplotní elektroniky, možná i jako magnetická paměť. Dosud se nitrid bóru používá především jako ochranný nátěr; protože absorbuje záření v ultrafialové části spektra, můžeme se s ním setkat i v kosmetických přípravcích.
Přeměna izolátoru na polovodič nastává kolem 5 % obsahu fluoru; nejedná se o sloučeninu, fluor je zde jako dopant, který vytváří kazy v pravidelné struktuře. Silně elektronegativní atom fluoru přitahuje elektrony sousedních atomů dusíku, tím mění jejich spin i elektrické vlastnosti materiálu. Přesněji řečeno, materiál se prý nezmagnetuje celý, ale podle autorů studie v něm vznikají „kapsy čistého magnetismu“ (nebo dle okolností i antiferomagnetismu). Podobné metody by mohly být použitelné i pro ladění vlastností jiných 2D materiálů.
Zdroj: Phys.org
elektronika grafen magnetismus materiály polovodiče technologie
Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů
Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …