Pixabay License. Volné pro komerční užití

Co pohánělo rozvoj vojenských technologií

Peter Turchin ze Complexity Science Hub Vienna a další výzkumníci z různých oborů hledali odpověď na otázku, co bylo v průběhu světových dějin hnací silou vývoje nových zbraní, válečných strojů a dalších vojenských technik. Podle jejich studie publikované v PLOS ONE měly na vývoj vojenské techniky nejsilnější vliv velikost světové populace, propojenost geografických oblastí a pokrok v kritických technologiích, jako je metalurgie železa nebo jízda na koni. Naopak poněkud překvapivě se zdá, že faktory existující na úrovni států, jako je velikost populace nebo území státu či podoba jeho správy nehrály významnější roli.
Pro své analýzy vědci použili systém Seshat: Globální historická databanka, což je rozsáhlá a neustále se rozrůstající sbírka historických a archeologických dat z celého světa. K dnešnímu dni Seshat shromáždil přibližně 200 000 záznamů z více než 500 společností, které pokrývají 10 000 let lidské historie. Ke zkoumání těchto dat autoři použili údajně nové kvantitativní metody.
„Některé vojenské vynálezy měly kaskádovité účinky na kulturní a společenskou evoluci,“ uvádí P. Turchin, který provedl analýzu dat. „Vynález udidla a uzdy například usnadnil ovládání koní, což vedlo k pokroku ve výzbroji a umožnilo vznik jízdních lučištníků a rytířů, což opět vyvolalo nutnost budovat lepší opevnění. Podle naší studie byl tento svazek vojenských technologií jedním z nejdůležitějších faktorů, které vedly ke vzniku megaimpérií a světových náboženství, jako je křesťanství, buddhismus a islám.“
Studie definuje megaimpéria jako státy s desítkami milionů obyvatel a pokrývající miliony kilometrů čtverečních území. Takové říše se začaly objevovat v různých částech Evropy a Asie v rámci procesu rostoucí společenské komplexnosti, jehož hnací silou byl kontakt – a konkurence – mezi státy se stále vyspělejšími a nebezpečnějšími technologiemi.
Vědci rovněž zjistili velký význam zemědělské produktivity. Určitá úroveň produkce potravin mohla být nezbytná pro následný rozvoj nových válečných technologií…

Turchin P, Hoyer D, Korotayev A, Kradin N, Nefedov S, Feinman G, et al. (2021) Rise of the war machines: Charting the evolution of military technologies from the Neolithic to the Industrial Revolution. PLoS ONE 16(10): e0258161. doi.org/10.1371/journal.pone.0258161
Zdroj: Complexity Science Hub Vienna / Phys.org

Poznámka PH: Alespoň to, jak výsledky popisuje příslušná tisková zpráva, je to celé ovšem poněkud obecné až nicneříkající.

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *