Homo longi (Dračí člověk) by mohl být nejbližším (sesterským) druhem Homo sapiens spíše než neandrtálci. Takové jsou alespoň závěry nové studie analyzující fosilní nález z Číny.
Tzv. lebka z Charbinu (Harbin), objevená již ve 30. letech 20. století, patří k jedné z nejlépe zachovalých takto starých fosilií a zachovává množství morfologických detailů. Dnes je uložena na Geoscience Museum na Hebei GEO University.
Tvrzení o blízké příbuznosti Homo longi a Homo sapiens se objevilo ve třech studiích publikovaných v The Innovation (spadá pod Cell Press). Mozek měl velikost jako u současných lidí, obsahuje ovšem i archaické znaky: větší, téměř čtvercové oční důlky, nadočnicové oblouky, široká ústa a robustnější zuby. Celkově je však mozaikovitou kombinací archaických a moderních znaků, což ji má odlišovat od dalších dosud známých forem Homo a opravňovat její zařazení do samostatného, nově ustaveného druhu.
Lebka patřila asi padesátiletému muži, který byl velmi vysoký a robustní – snad šlo o adaptaci na drsné prostředí kontinentální Asie, která těmto lidem umožnila rozšířit se tak daleko na východ, uvádí Xijun Ni, profesor primatologie a paleoantropologie na Čínské akademii věd a Hebei GEO University. Několik geochemických analýz vede k závěru, že lebka je stará minimálně 146 000 let.
Nevíme, kdy lidé Homo longi zmizeli, takže je možné, že žili ještě v pozdější době a – teoreticky – se s nimi mohli setkat i první Homo sapiens migrující do této oblasti; také mohl být Homo longi samozřejmě rozšířen i dále na západ. To jsou samozřejmě jen spekulace.
Autoři nových studií tvrdí, že Homo longi jim vychází jako bližší Homo sapiens něž neandrtálci; tyto dvě linie se mohly oddělit dříve, než se dnes většinou předpokládá – už před milionem let, ne až před cca 600 tisíci. Homo longi nemá být potomkem východoasijských Homo erectus.
The Innovation, Shao et al.: „Geochemical provenancing and direct dating of the Harbin archaic human cranium“ DOI: 10.1016/j.xinn.2021.100131
The Innovation, Ji et al.: „Late Middle Pleistocene Harbin cranium represents a new Homo species“ DOI: 10.1016/j.xinn.2021.100132
The Innovation, Ni et al.: „Massive cranium from Harbin in northeastern China establishes a new Middle Pleistocene human lineage“ DOI: 10.1016/j.xinn.2021.100130
Zdroj: Cell Press / Phys.org
Poznámky PH:
Jedna fosilie je na tak kategorická tvrzení ovšem trochu málo, protože to do celkového obrazu evoluce nezapadá chronologicky ani geograficky. Je s podivem, že by se druh bližší (samozřejmě s nutnou poznámkou, nakolik zde má smysl vůbec mluvit o různých druzích, když víme, že se Homo sapiens s neandrtálci i denisovany křížili) ocitnul tak daleko na východě… Ono by mnohem lépe zapadalo, kdyby Homo longi byl sesterskou skupinou denisovanů.
U takto „mozaikových“ nálezů se také může jednat o hybridy (ovšem v tomto případě si takových výkladem zrovna nepomůžeme, kde by se Homo sapiens tehdy v Číně vzal…).
Možná velikost mozku nemusí být až tak moderním znakem, kdybychom to nějak přepočítávali na onu předpokládanou robustnost těla? Navíc i neandrtálci měli mozky stejné velikosti jako Homo sapiens.