Ibogain je alkaloid s halucinogenními účinky. Podobně jako některé jiné halucinogeny má i terapeutický potenciál. V Africe požívají ibogain zastánci místního náboženství Bwiti při iniciačních a dalších rituálech. Získává se především z rostliny iboga (Tabernanthe iboga) a voacanga (Voacanga africana), podařilo se ho syntetizovat (komplikovaně – „polosyntéza“) také z indolu. Množství ibogainu bylo až dosud omezené a cena vysoká. Látka má přitom antidepresivní účinky a také ji lze použít k potlačování závislostí nebo traumat. Popularita ibogainu na Západě roste, na druhé straně může ale také vyvolat nepravidelný srdeční rytmus, užití není zcela bez rizika.
Vědci z Kalifornské univerzity v Davisu nyní navrhl efektivní syntézu ibogainu ze základních a levných látek. Z pyrimidinu vedle samotného ibogainu připravili také jeho analogy a příbuzné sloučeniny (čtyři přirozeně se vyskytující alkaloidy příbuzné ibogainu a několik nepřírodních analogů). Celkové výtěžky se pohybovaly od 6 do 29 % po pouhých šesti nebo sedmi krocích syntézy, což je ve srovnání s jinými postupy extrémně efektivní. Výsledek může být levná výroba těchto látek, v první fázi pro další zkoumání a následně pro využití v medicíně.
„Někteří lidé chtějí najít způsoby, jak ibogain podávat bezpečněji, a možná se vám podaří riziko zmírnit pečlivým sledováním srdce a doplňováním hořčíku,“ uvádí hlavní autor nové studie David E. Olson. „Možná ale potřebujeme jen ibogain 2.0, lepší verzi, která by stále vyvolávala tyto hluboké antiadiktivní a antidepresivní účinky, ale nepředstavovala riziko pro srdce.“
Jedním z nově připravených a dále testovaných analogů byl i druhý optický izomer (zrcadlový obraz) molekuly. Pokud by terapeutické (obecně: biologické) účinky ibogainu pocházely z interakcí s jinou chirální entitou, jako je enzym nebo receptor, pak by se dalo očekávat, že účinek bude mít pouze přírodní verze. Skutečně se ukázalo, že druhý izomer nezpůsobuje v buněčné kultuře růst neuronů, takže účinky ibogainu jsou nejspíš důsledkem jeho vazby na konkrétní receptor – dosud není ovšem známo, na který.
Druhým zajímavým analogem byl (-)-10-fluoroibogamin. Během experimentů tato sloučenina vykazovala výjimečné účinky na strukturu a funkci neuronů, podporovala jejich růst a opětovné propojování. Kromě toho měla silný vliv na serotoninové transportéry, což jsou proteiny, které regulují hladinu serotoninu v synapsích. Serotoninový transportér je cílem mnoha antidepresiv. Tudíž i (-)-10-fluoroibogamin by měl být dále zkoumán jako potenciální léčebný prostředek.
Rishab N. Iyer et al, Efficient and modular synthesis of ibogaine and related alkaloids, Nature Chemistry (2025). DOI: 10.1038/s41557-024-01714-7
Zdroj: UC Davis / Phys.org