Cichlidy, zdroj: Pixabay. Pixabay License. Volné pro komerční užití

Fungování rybích hejn – vše jde jinak a jednodušeji

Alespoň u cichlid.

Rybí hejna fungují koordinovaně, alespoň to tak vypadá. Jednotlivé ryby plavou (v průměru) stejně jako hejno jako celek (v průměru). Jako kdyby tedy počítaly a integrovaly, samozřejmě nikoliv vědomě; předpokládá se, že podobné i celkem složité chování vzniká na základě jednoduchých pravidel, teď se ale ukazuje, že všechno může být dokonce ještě jednodušší.
Vědci z Austrálie, Indie a Velké Británie (tisková zpráva University of New South Wales) nyní v Nature Physics dokázali modelovat chování hejna cichlid pouze pomocí náhodných změn směru a kopírování sousedů. Dalo by se tak říct, že koordinované chování vzniká z náhodného šumu, jakkoliv paradoxně to zní. K vysvětlení pohybu hejna má platit model, kdy ryba v každém kroku buď kopíruje směr jedné ze sousedních ryb (vybrané náhodně), nebo svůj předchozí pohyb změní náhodně, nebo pokračuje v předcházejícím směru. Modely byly testovány na základě sledování hejn cichlid, které měly 15, 30 nebo 60 členů. V menších skupinách hraje relativně větší roli náhodné kopírování sousedů – a to trochu paradoxně, protože větší hejno působí na pohled soudržněji a koordinovaněji.

Noise-induced schooling of fish, Nature Physics (2020). DOI: 10.1038/s41567-020-0787-y , https://nature.com/articles/s41567-020-0787-y
University of New South Wales/Phys.org

Poznámka PH: Celý ten model dost připomíná buněčné automaty, hru Life apod.

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *