Vědci pozorující nově „spící“ galaxii SDSS J1448+1010 zjistili, že většina jejího paliva pro tvorbu hvězd byla při splynutí s jinou galaxií vyvržena ze systému. Tento plyn není k dispozici pro hvězdotvorbu, ale zůstává v blízkosti galaxie v nových strukturách - slapových ohonech. Kredit: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), S. Dagnello (NRAO/AUI/NSF)

Fúze galaxií mohou ukončit hvězdotvorbu

Při pozorování nově vznikající galaxie SDSS J1448+1010 pomocí soustavy dalekohledu ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) a Hubbleova vesmírného dalekohledu (HST) vědci zjistili, že galaxie přestala tvořit hvězdy ne proto, že by spotřebovala všechen plyn, ale proto, že většina jejího paliva byla vyvržena ze systému při splynutí s jinou galaxií. Tento jev byl zaznamenán poprvé. Pokud se ukáže, že k tomu dochází běžně, změní to způsob, jakým astrofyzikové uvažují o fúzích a zániku galaxií.
Při vzájemné gravitační interakci galaxií vznikají proudy materiálu označované v angličtině jako tidal tails, v češtině se lze setkat s termíny slapové/přílivové/galaktické ocasy/ohony/chvosty.
Galaxie SDSS J1448+1010 téměř dokončila splynutí s jinou galaxií. Nyní vědci objevili slapové ohony obsahující zhruba polovinu chladného plynu, který je v celém systému k dispozici pro tvorbu hvězd. Objev násilně vyvrženého materiálu – jehož hmotnost odpovídá asi 10 miliardám Sluncí – naznačuje, že právě fúze galaxií mohou být zodpovědné za vyhasnutí tvorby hvězd. Ztráta polovina paliva stačí k tomu, aby se hvězdotvorba před asi 70 miliony lety prakticky zastavila, přestože do té doby SDSS J1448+1010 tvořila hvězdy aktivně.
Obecně se dá říci, že procesům, kvůli nimž galaxie přestane tvořit hvězdy, zatím příliš nerozumíme. Dále se uvažuje např. o vlivu centrální černé díry, kdy záření a jety z jejího okolí mají také ovlivňovat mezihvězdný plyn (=vyvrhovat ho ze systému). Za prokázaný se má vliv výbuchů supernov, které chladný plyn nejen vyvrhují ven z galaxie, ale jeho zbytek navíc ohřívají. V porovnání s tím by zastavení hvězdotvorby a vyvrhování plynu při srážkách galaxií probíhalo zřejmě mnohem pomaleji.
Nakonec k fúzím galaxií ale kolem nás dochází celkem běžně, takže vliv tohoto procesu na hvězdotvorbu by nemělo být problém dále zkoumat a zjistit, zda je případ galaxie SDSS J1448+1010 (a)typický.

J. Spilker et al, „Star Formation Suppression by Tidal Removal of Cold Molecular Gas from an Intermediate-Redshift Massive Post-starburst Galaxy,“ The Astrophysical Journal Letters (2022), DOI: 10.3847/2041-8213/ac75ea
Zdroj: National Radio Astronomy Observatory / Phys.org a další.

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *