Z geneticky modifikovaných odrůd rýže je nejznámější ta, která je produkuje provitamín A. Nová varianta má přidány geny, které syntetizují proteiny bránící přenosu HIV.
Pokrok v léčbě HIV byl v posledních letech obrovský, ať už jde o přežití nebo komfort pacientů. Mnohé z těchto léčebných kůr jsou ovšem dostupné spíše jen ve vyspělém světě. A nakonec, i zde by rozhodně bylo lepší se vůbec neinfikovat. Dosud se nějakou univerzálnější vakcínu vyvinout nepodařilo, existují ovšem orálně podávané léky, které mohou infekci zabránit krátkodobě po podání (poznámka PH: nakolik je to spolehlivé a jak často třeba brát?). Příslušné léky – proteiny – ovšem opět nejsou ve třetím světě všeobecně dostupné. Výzkumníci proto vyvinuli rýži, která tři z nich obsahuje. Nemusí se ani konzumovat, ze zrn lze snadno vyrábět krém a tím se mazat, čímž příslušné proteiny proniknou do těla.
Samozřejmě – pěstování takové rýže narazí v každé zemi na regulační překážky odpovídající konkrétní legislativě.
Evangelia Vamvaka et al. Unexpected synergistic HIV neutralization by a triple microbicide produced in rice endosperm, Proceedings of the National Academy of Sciences (2018). DOI: 10.1073/pnas.1806022115
Zdroj: Phys.org
Poznámka:
V tomto případě nás snad přístup EU ke GMO ani tolik mrzet nemusí, protože AIDS je problém spíše jiných zemí a ostatně, rýže se v Evropě vyjma severní Itálie (údolí Pádu) stejně prakticky nepěstuje. I když kdoví, s klimatickými změnami by to možná časem třeba na jižní Moravě jít mohlo…?