Silné magnetické pole Jupiteru by mohlo hýbat oceány na Europě a vytvářet v nich proudění. K takovému závěru alespoň došli Christophe Gissinger a Ludovic Petitdemange ve studii publikované v Nature Astronomy. Magnetické pole zřejmě vyvolává ve slaných oceánech na Europě elektrické proudy a s nimi bude spojen i pohyb vody. Podle numerických simulací by šlo např. o proudy v oblasti rovníku o rychlosti několika cm/s, které by tekly proti směru otáčení Europy. V důsledku toho by zřejmě docházelo k pnutí na povrchu měsíce, které by mohlo vést ke vzniku prasklin v ledové krustě – což je právě to, co pozorujeme (poznámka: nejde ovšem o důkaz, praskliny mohou vznikat i jinými cestami). Část energie Jupiterova magnetického pole by také zřejmě nedosáhla oceánu, ale rozptýlila by se právě v ledové krustě, hlavně poblíž pólů. To by znamenalo, že u pólů bude led slabší a voda zde snáze bude pronikat k povrchu – opět přesně to, co zaznamenáváme.
Autoři výzkumu dále uvádějí, že proudění v oceánech Europy by mohlo mít význam i pro eventuální místní život, podporovat přenos tepla i chemických sloučenin.
Christophe Gissinger et al. A magnetically driven equatorial jet in Europa’s ocean, Nature Astronomy (2019). DOI: 10.1038/s41550-019-0713-3
Zdroj: Phys.org
Poznámka: Na druhé straně, oceány Europy chráněné pod ledem budou asi celkem homogenní, nepočítáme-li eventuální teplé podmořské vývěry. Také lze asi sotva předpokládat, že by jevy typu Golfského proudu ovlivňovaly pravděpodobnost samotného vzniku života.