Samotný grafit taje okolo 3 000 °C, i když některé experimenty udávají vyšší teploty. Na Moskevském fyzikálním a technickém institutu se pokusili vnést do těchto otázek trochu jasno a kromě toho se soustředili také na tání grafenu.
Některé výpočty zde vedly k závěru, že grafen se přemění na kapalinu až mezi 4200–4600 °C, což by znamenalo vůbec rekordní hodnotu (pro srovnání viz: Materiál s nejvyšší teplotou tání), dosud ale v tomto smyslu nebyly provedeny žádné experimenty. Autoři nové studie teď překvapivě tvrdí, že grafen se při zvyšování teploty vůbec nepřemění na kapalnou fázi, ale rovnou sublimuje. Co se týče struktury, zasíťovaná šestiúhelníková mřížka se prý s rostoucí teplotou modifikuje na lineární řetězce. Dalším závěrem výzkumu má být, že v argonové atmosféře by se příslušné křivky tání (stavové diagramy) grafitu a grafenu měly podobat (poznámka PH: tj. zde nejspíš dojde k normálnímu tání, nikoliv sublimaci?).
Yu D. Fomin et al. Comparative study of melting of graphite and graphene, Carbon (2019). DOI: 10.1016/j.carbon.2019.10.065
Zdroj: Moscow Institute of Physics and Technology/Phys.org a další
fyzika grafen grafit materiály uhlík
Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů
Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …
Mám to chápat tak, že byl vyroben plynný grafen? To asi ne 🙂
ne, plynny grafen bohuzel ne :-). mimochodem, muze byt vice kapalnych modifikaci jedne chemicke latky? (viz jak se nekdy uvadi, ze voda je smes dvou ruznych kapalin apod.)