Na čínské Nankai University a americké Rice University připravili pěnu, která si zachovává stabilitu i pružnost v extrémním teplotním rozmezí. Většina materiálů se za nízkých teplot stává křehkými, lámou se a drolí. Vědci nyní připravili něco na způsob oxidu grafenu, když listy grafenu nařezali na velmi malé plátky a ty pak spojili kyslíkovými vazbami; vznikla tak jakási síťovitá struktura připomínající malou tmavou houbu.
Ukázalo se, že vazba mezi grafenem a kyslíkem zůstává stabilní v širokém teplotním rozmezí a materiál si dokáže udržet i své další vlastnosti. Při -269,15 ºC výzkumníci stlačili pěnu na 10 % původního objemu, a když tlak přestal působit, materiál se vrátil na téměř původní velikost. Stejně tak pěna zůstávala stabilní a dokázala se po stlačení obnovit i kolem 1 000 ºC.
Autoři výzkumu publikovaného v Science Advances uvádějí, že podobné struktury by nejspíš šlo připravovat i z dalších 2D materiálů. Některé z těchto pěn by třeba mohly současně fungovat i jako vodiče nebo polovodiče, které si zachovají funkčnost i při teplotách blížících se absolutní nule. Jako možné využití se uvádí elektronika pracující ve vesmíru.
Kai Zhao et al. Super-elasticity of three-dimensionally cross-linked graphene materials all the way to deep cryogenic temperatures, Science Advances (2019). DOI: 10.1126/sciadv.aav2589
Zdroj: Phys.org