Severní polokoule Marsu se dělí na dvě výrazně odlišné oblasti: plochou severní nížinu a členitou jižní vysočinu. Oblast Arabia Terra se nachází na přechodu mezi těmito dvěma typy krajin. Předpokládá se, že obsahuje jedny z nejstarších hornin rudé planety, pocházející z doby před více než 3,7 miliardami let.
Mezi krátery na jižní vysočině se nacházejí četná údolí a pozůstatky jezer. V oblasti Arabia Terra s rozlohou asi 22 000 km čtverečních však dokladů o dávných jezerech bylo dosud identifikováno jen relativně málo.
Z. I. Dickeson (Natural History Museum v Londýně) a jeho kolegové použili snímky a data z kamery NASA CTX, experimentu HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) a termálního emisního zobrazovacího systému THEMIS (Thermal Emission Imaging System) k podrobnému studiu Arabia Terra.
Tým vytvořil mapy s vysokým rozlišením a digitální výškové modely pro studium geomorfologie oblasti, což vědcům umožnilo identifikovat a popsat zde sedm nových dávných jezer. Studie byla publikována v Journal of Geophysical Research: Planets.
Výzkumníci se zaměřili na vlastnosti paleoezer včetně jejich hladin, map povodí, toků a jezerních výpustí. Zjistili, že tvary jezer jsou nepravidelné – na rozdíl od jezer cca kruhového tvaru, která se nacházela v kráterech v jižní části vysočiny (poznámka: jaká je příčina rozdílu?). Byly nalezeny důkazy o přítocích povrchové vody, které jezera naplňovaly, i o odtokových řekách. Tato síť vytvářela kaskádovité řetězce jezer.
Autoři studie také identifikovali ve všech blíže zkoumaných jezerech více minulých vodních hladin (úrovní/výšek hladiny). Lze z toho údajně vyvodit, že jezera v noachianu přetrvávala po dlouhou dobu, nikoliv rychle vznikala a zanikala. (Poznámka: Noachian je geologické období v rané historii Marsu, nejčastěji datované do doby před 4,1 – 3,7 miliardami let.)
Pokud si jezera s odtoky dokázala udržovat relativně stabilní hladiny, musela být tehdy kapalná voda na povrchu Marsu běžná, alespoň v této oblasti. Voda do jezerního systému neustále přitékala, v důsledku srážek a/nebo ze zásobníků podzemní vody. Potenciálně obyvatelné prostředí v dávné minulosti Marsu znamená, že oblast těchto paleojezer nejspíš nabízí ideální místo pro další astrobiologické a paleoklimatické studie, uvádějí autoři výzkumu.
Z. I. Dickeson et al, Hydrological History of a Palaeolake and Valley System on the Planetary Dichotomy in Arabia Terra, Mars, Journal of Geophysical Research: Planets (2022). DOI: 10.1029/2021JE007152
Zdroj: Eos/American Geophysical Union/Phys.org
Poznámka: Obrázek ilustrační, s jezery v dané oblasti přímo nesouvisí.