Kakaovník (Theobroma cacao), jehož boby (kakao) se používají k výrobě čokolády, pochází z předkolumbovské Ameriky. A co se týče konkrétnějšího místa původu? Podle nové studie se se mohl rozšířit z povodí Amazonky do ostatních oblastí Jižní a Střední Ameriky nejméně před 5 000 lety prostřednictvím obchodních cest.
Tato zjištění, založená na zbytcích ve starověkých nádobách, ukazují, jak byly šlechtěny různé kmeny kakaovníku, a naznačují, že kakaové výrobky byly mezi starověkými kulturami Jižní a Střední Ameriky používány ve větší míře, než se dosud předpokládalo.
Kakaovník byl původně domestikován v horní části povodí Amazonky, to se předpokládalo již dříve. Claire Lanaud a její kolegové nyní analyzovali zbytky z 352 keramických předmětů z 19 předkolumbovských kultur z období přibližně před 5 900 až 400 lety v Ekvádoru, Kolumbii, Peru, Mexiku, Belize a Panamě.
Autoři testovali vzorky na přítomnost DNA kakaovníku a na přítomnost tří mírně stimulujících složek, které jsou přítomny v moderních kmenech T. cacao – teobrominu, teofylinu a kofeinu. Dále se pak porovnával genom tehdejšího kakaovníku se 76 vzorky různých moderních odrůd.
Zjištění ukazují, že kakao se na pobřeží Tichého oceánu intenzivně pěstovalo brzy po jeho domestikaci v Amazonii před nejméně 5 000 lety, přičemž vysoká míra diverzity mezi starobylými kmeny naznačuje, že geneticky odlišné populace byly mezi sebou rovněž běžně kříženy.
Přítomnost genotypů kakaa pocházejících z peruánské Amazonie v pobřežní ekvádorské oblasti Valdivia pak podle autorů naznačuje, že tyto kultury spolu udržovaly dlouhodobý kontakt. Peruánské kmeny kakaovníku byly zjištěny také v artefaktech z kolumbijského karibského pobřeží. Celkové lze říct, že odrůdy kakaa prošly širokou difuzí napříč zeměmi a byly šlechtěny na to, aby se přizpůsobily různorodým prostředím.
Claire Lanaud, A revisited history of cacao domestication in pre-Columbian times revealed by archaeogenomic approaches, Scientific Reports (2024). DOI: 10.1038/s41598-024-53010-6. www.nature.com/articles/s41598-024-53010-6
Zdroj: Nature Publishing Group / Phys.org, přeloženo / zkráceno