Koronavirus způsobil pokles seismického šumu na polovinu

Země ztichla, alespoň pokud jde o o vibrace způsobené lidskou činností. Od března do května došlo k největšímu poklesu seismického šumu během celé sledované historie měření, mnohde až o 50 %.
Podle belgické Royal Observator, britské Imperial College London a dalších institucí nastaly největší změny v hustě osídlených oblastech, což ukazuje, že hlavní příčinou je opravdu změněné fungování lidské společnosti, pokles dopravy/cestování, částečně i uzávěrka průmyslu a ekonomik jako takových. Nicméně pokles byl patrný i ve vzdálených oblastech (mimochodem tisková zpráva do této kategorie řadí vedle sebe Namibii a Černý les v Německu) nebo na senzorech stovky metrů pod zemí, aniž by byl důvod si myslet, že se změnila intenzita signálů přírodního původu. Výchylky související např. s letními prázdninami, vánočními svátky nebo čínským Novým rokem jsou nesrovnatelné.
V důsledku těchto změn bylo také možné s větší citlivosti zaznamenávat signály přírodní, které mj. souvisejí s riziky zemětřesení a sopečné činnosti. Lepší rozlišení obou typů těchto signálů by mohlo zlepšit naši možnost zemětřesení předvídat – tedy potenciálně, nikdo raději nechce nic slibovat. Každopádně s tím, jak roste světová populace, bude stále více lidí žít i v oblastech ohrožovaných zemětřeseními a vulkanickou aktivitou.
Výsledky jsou založeny na údajích ze 268 seismických stanic ve 117 zemích.

Thomas Lecocq et al. Global quieting of high-frequency seismic noise due to COVID-19 pandemic lockdown measures, Science (2020). DOI: 10.1126/science.abd2438, https://science.sciencemag.org/content/early/2020/07/22/science.abd2438
Zdroj: Imperial College London / Phys.org

Oxidy uhlíku na Uranově měsíci Ariel naznačují další důkaz pro podpovrchový oceán

Povrch Uranova měsíce Ariel je podle nové studie pokryt značným množstvím ledu oxidu uhličitého, zejména …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *