Pixabay License. Volné pro komerční užití.

Kosmologická konstanta má být konstantní a vesmír je plochý

Ve vesmíru existují dutiny, téměř prázdné bubliny, obsahující velmi málo galaxií. Na základě jejich analýzy a s přihlédnutím k tzv. baryonové akustické oscilaci ve velmi raném vesmíru lze analyzovat, jak probíhá zrychlující se rozpínání vesmíru a jaký vliv zde hraje temná energie, která expanzi pohání.
Tato nově navržená metoda má být mnohem přesnější než jiné techniky, které se aktuálně používají k měření přímých účinků temné energie. Studie publikovaná ve Physical Review Letters je založena na datech z více než milionu galaxií a kvasarů shromážděných za více než 10 let v rámci pozorování Sloan Digital Sky Survey.
Výsledky mají naznačovat, že kosmologická konstanta je opravdu konstanta (příspěvek temné energie k rozpínání vesmíru nemění svou hodnotu) a geometrie vesmíru jako celku je plochá (nikoliv sférická ani hyperbolická). V tom je v rozpor s nedávnými závěry z založenými na datech ze satelitu Planck, kdy se na základě měření kosmického mikrovlnného pozadí naznačovala možnost vesmíru s kladnou křivostí (sférického). Nová studie by navíc mohla přispět i k přesnějšímu stanovení Hubbleovy konstanty, kdy různé nedávné práce rovněž docházely k mírně odlišným výsledkům.

Seshadri Nadathur et al. Testing Low-Redshift Cosmic Acceleration with Large-Scale Structure, Physical Review Letters (2020). DOI: 10.1103/PhysRevLett.124.221301
Zdroj: University of Portsmouth/Phys.org a další

Poznámka: Kosmologická „konstanta“, která mění svou hodnotu v čase, se označuje jako kvintesence.

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

3 comments

  1. Vesmír je plochý ale hrudníky mužů co berou psychofarmaka jsou často stejné jako hrudníky žen.

  2. Už se někdy dva výpočty Hubbleovy konstanty shodly?

    Takže se nakonec vesmír rozpiná konstantní rychlostí? Zrovna včera jsem sledoval zajímavé rozdíly v měření Hubbleovy konstanty a neschopnost se dopočítat je stejným výsledkům, které by se nezvětšovaly. A buch, máme tu další názor…

  3. Trochu názornější popis

    Trochu názorněji je postup a z něj odvozený závěr popsán zde: https://www.universetoday.com/146380/a-new-test-confirms-dark-energy-and-the-expansion-of-the-universe/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *