CERN, autor obrázku: Maximilien Brice (CERN), licence obrázku Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en)

Leptokvarky opět nenalezeny

Leptokvarky jsou hypotetické částice, které by měly propojovat kvarky a leptony.
Podle standardního modelu hmotu vytvářejí dva typy částic, kvarky (z nichž se dále skládají složitější částice) a leptony. Kvarků i leptonů jsou s jejich rostoucí hmotností tři generace. Hypotetické leptokvarky by sjednocovaly kvarky a bosony, protože by mohly interagovat s oběma typy částic (nebo je dokonce na sebe převádět). Mělo by se jednat o kalibrační bosony, podobně jako v případě Higgsova bosonu. Tyto tzv. bosony X a Y by měly mít i elektrický náboj (v násobcích třetin elektrického náboje elektronu).
Na detektorech CMS (Compact Muon Solenoid) v CERNu nyní hledali leptokvarky, které by interagovaly s kvarky a leptony třetí generace (kvark bottom a top / tauon a tauonové neutrino). Pro existenci těchto částic svědčí určité transformace mezonů B, které neladí se standardním modelem, nicméně samotnou existenci leptokvarků (třetí ani jiné) generace se dosud potvrdit nepodařilo.
A pátrání skončilo neúspěšně i nyní. Při rozboru dat z let 2016–2018, které popisovaly srážky protonů o energiích 13 TeV, se však podařilo zúžit pro tyto částice rozsah přípustných parametrů. Závěr zní, že hmotnost leptokvarků třetí generace musí být minimálně 0,98–1,73 TeV, v závislosti na jejich vlastním spinu a síle jejich interakce s kvarky a leptony.

Search for singly and pair-produced leptoquarks coupling to third-generation fermions in proton-proton collisions at s√=s= 13 TeV. arXiv:2012.04178v1 [hep-ex] arxiv.org/abs/2012.04178
Zdroj: CERN / Phys.org a další

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *