(c) Graphicstock

Izotopy analyzují lidské oběti v době dynastie Šang

Analýza izotopů, váleční zajatci jako konzervy – co lze vyvodit z dávných pohřebišť.

V době první čínské historické dynastie Šang (cca 17.-12. stol. př. n. l.) zahrnoval kult i lidské oběti. Výzkumy čínských a kanadských vědců na pohřebišti v šangském městě Yinxu (PH: snad šangské hlavní město v české transkripci Jin/An-jang?) nyní ukázaly podrobnosti.
Vědci zkoumali dva typy hrobů – individuální pohřby a masové hroby, kde těla byla navíc různě rozsekaná. Usoudili, že druhý případ právě zahrnuje pohřby lidských obětí. Na základě izotopového složení kostí a jejich srovnání s kostrami „pietně“ pohřbených ze stejné doby došli výzkumníci k těmto závěrům:

Lidské oběti žily po většinu života jinde než v Yinxu, pravděpodobně jde tedy o válečné zajatce z válek na hranicích říše.
Mnohdy ale nějakou dobu (několik let) dotyční jedli místní stravu, ovšem podřadnou. Byli tedy zřejmě používáni jako otroci a obětováni až dodatečně. Tímto způsobem si vládci pravděpodobně zajišťovali zásobárnu lidských obětí pro pravidelně prováděné rituály i na dobu míru a navrch získali i pracovní sílu (kdyby ale šlo primárně o to, pak by dotyčné nemuseli obětovávat vůbec).

Výsledky jsou založeny na analýze celkem 68 koster. Mimochodem, složení stravy se obvykle zkoumá také ze zubů, ty se však v torzech uprostřed masových hrobů prakticky nepodařilo objevit.
Výsledky výzkumu byly publikovány v Journal of Anthropological Archaeology.

Zdroj: Phys.org

Poznámky PH:
Hezky to rozhodně nepůsobí, ovšem lidské oběti přinášeli i mykénští Řekové na úsvitu evropské civilizace (netřeba připomínat Starý zákon, národy pravěké Evropy, Polynésii nebo dokonce Mesoameriku). Možná skoro všechny kultury se musely s tímto jevem vypořádat?

Ad samotné zjištění: kouzla s izotopy dnes umožňují odhalit až skutečně neuvěřitelné podrobnosti – třeba to, kolik lidí spořádali dva lvi lidožrouti před více než 100 lety. Samozřejmě – jedna věc jsou data jako taková, druhou jejich interpretace; je otázka, zda skutečně předloženým interpretacím musíme tak docela věřit, respektive zda nejsme schopni vyfabulovat i jiný scénář, který by datům vyhovoval rovněž.
Viz také: Lidožraví lvi pod lupou

Magický grafen může být supravodivý jen do 60 K

Magický grafen, tj. dvojvrstva, kde jsou obě vrstvy vůči sobě pootočené o 1,1 stupně, si …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *