Lépe se vyznat v různých typech extrémních neutronových hvězd má umožnit studie z japonského RIKENu. Vědci pomocí rentgenového dalekohledu pozorovali nově objevený objekt Swift J1818.0-1607.
Až dosud jsme pulzary produkující silné rentgenové záření dělily na dva typy: magnetary, kde rentgenové záření vyvolávají extrémně silná magnetická pole, a pulzary poháněné rotací (zde převážně šlo o mladé neutronové hvězdy). Oba typy pulzarů se přitom od sebe měly podstatně, ať už jde o další záření (magnetary typicky vyzařují i v gama oblasti), tak i co se týče povahy pulzů.
V poslední době bylo ale podrobněji prozkoumáno několik magnetarů, u nichž se ukázalo, že se chovají nečekaně. Chin-Ping Hu a jeho kolegové z RIKENu teď na základě studia nově objeveného magnetaru Swift J1818.0-1607 (samotný objev provedl Burst Alert Telescope na Neil Gehrels Swift Observatory) došli k závěru, že kombinuje vlastnosti magnetarů i rotací řízených pulzarů, takže přechod mezi oběma těmito typy neutronových hvězd je plynulý. Další data se podařilo získat i pomocí dalekohledu Neutron star Interior Composition Explorer na Mezinárodní kosmické stanici.
Magnetar pulzoval s frekvencí 1,36 sekundy, tj. téměř plynule (nejkratší známá perioda magnetarů). Navíc se ukázalo, že jeho emise je nějaký způsobem řízená rotací a oproti jiným magnetarům je slabší. Závěr tedy zní, že se jedná o objekt kombinující vlastnosti magnetarů a pulzarů řízených rotací. Jak se také ukázalo, jde o mladou hvězdu, která vznikla asi před 420 lety.
Chin-Ping Hu et al. NICER Observation of the Temporal and Spectral Evolution of Swift J1818.0−1607: A Missing Link between Magnetars and Rotation-powered Pulsars, The Astrophysical Journal (2020). DOI: 10.3847/1538-4357/abb3c9
Zdroj: RIKEN/Phys.org