Tak jako namísto zavedení temné hmoty můžeme matematicky upravit gravitační zákon, podobný zásah do rovnic Einsteinovy obecné teorie relativity by mohl umožnit obejít se bez temné energie; takovou úpravu rovnic lze provést tak, aby vysvětlovala současná data. Nicméně (podobně jako MOND vs. temná hmota) to neznamená, že obě teorie budou ekvivalentní – pro některá nová měření budou dávat odlišné předpovědi, takže je půjde porovnat (nové teorie půjdou falzifikovat atd.).
Studie ze Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati (SISSA) a Universitat de les Illes Balears v Palma de Mallorca, publikovaná ve Physical Review Letters, nyní nabízí nový přístup ke srovnání obecné teorie relativity (s temnou energií) a jejích upravených verzí (upravených tak, aby na kosmologických škálách „replikovaly“ účinek temné energie, tedy stejně tak způsobovaly pozorované zrychlené rozpínání vesmíru). Díky obrovskému použitému výpočetnímu výkonu (měsíce práce na superpočítačích) a matematickému úsilí vytvořili vědci vůbec první simulaci slučování dvojice neutronových hvězd v teoriích mimo obecnou relativitu. To umožňuje porovnat Einsteinovu teorii a její modifikované verze a při dostatečně přesných datech může pomoci spor o existenci temné energie snad i dokonce rovnou rozhodnout.
Pro splynutí neutronových hvězd dávají obě teorie rozdílné předpovědi. Co se týče stávajících dat z přístrojů LIGO a Virgo, temná gravitace dokáže zachycené srážky neutronových hvězd (tj. odpovídající gravitační vlny) popsat stejně dobře jaké obecná relativita. Rozdíly mezi oběma teoriemi, ačkoliv poměrně jemné, nicméně existují a měly by být měřitelné pomocí gravitačních interferometrů příští generace, jako mají být Enisteinův dalekohled v Evropě a americký Cosmic Explorer.
V příslušné modifikované verzi neexistuje temná energie samostatně/nezávisle, ale je přímo součástí gravitace („temná gravitace“).
Simulované spojení dvojice neutronových hvězd. Credit: Miguel Bezares—GRAMS group SISSA.
Miguel Bezares et al, No Evidence of Kinetic Screening in Simulations of Merging Binary Neutron Stars beyond General Relativity, Physical Review Letters (2022). DOI: 10.1103/PhysRevLett.128.091103
Zdroj: Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati (SISSA)
Podle Václava Vavričuka https://www.youtube.com/watch?v=1oER7qUYXgk je problém temné energie způsoben chybnou aplikací speciální teorie relativity, zjednodušeně. Což rozhodně stojí za úvahu.