(c) Graphicstock

Modifikovaná obecná teorie relativity se obejde bez temné energie

Tak jako namísto zavedení temné hmoty můžeme matematicky upravit gravitační zákon, podobný zásah do rovnic Einsteinovy obecné teorie relativity by mohl umožnit obejít se bez temné energie; takovou úpravu rovnic lze provést tak, aby vysvětlovala současná data. Nicméně (podobně jako MOND vs. temná hmota) to neznamená, že obě teorie budou ekvivalentní – pro některá nová měření budou dávat odlišné předpovědi, takže je půjde porovnat (nové teorie půjdou falzifikovat atd.).
Studie ze Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati (SISSA) a Universitat de les Illes Balears v Palma de Mallorca, publikovaná ve Physical Review Letters, nyní nabízí nový přístup ke srovnání obecné teorie relativity (s temnou energií) a jejích upravených verzí (upravených tak, aby na kosmologických škálách „replikovaly“ účinek temné energie, tedy stejně tak způsobovaly pozorované zrychlené rozpínání vesmíru). Díky obrovskému použitému výpočetnímu výkonu (měsíce práce na superpočítačích) a matematickému úsilí vytvořili vědci vůbec první simulaci slučování dvojice neutronových hvězd v teoriích mimo obecnou relativitu. To umožňuje porovnat Einsteinovu teorii a její modifikované verze a při dostatečně přesných datech může pomoci spor o existenci temné energie snad i dokonce rovnou rozhodnout.
Pro splynutí neutronových hvězd dávají obě teorie rozdílné předpovědi. Co se týče stávajících dat z přístrojů LIGO a Virgo, temná gravitace dokáže zachycené srážky neutronových hvězd (tj. odpovídající gravitační vlny) popsat stejně dobře jaké obecná relativita. Rozdíly mezi oběma teoriemi, ačkoliv poměrně jemné, nicméně existují a měly by být měřitelné pomocí gravitačních interferometrů příští generace, jako mají být Enisteinův dalekohled v Evropě a americký Cosmic Explorer.
V příslušné modifikované verzi neexistuje temná energie samostatně/nezávisle, ale je přímo součástí gravitace („temná gravitace“).


Simulované spojení dvojice neutronových hvězd. Credit: Miguel Bezares—GRAMS group SISSA.

Miguel Bezares et al, No Evidence of Kinetic Screening in Simulations of Merging Binary Neutron Stars beyond General Relativity, Physical Review Letters (2022). DOI: 10.1103/PhysRevLett.128.091103
Zdroj: Scuola Internazionale Superiore di Studi Avanzati (SISSA)

Webbův dalekohled objevil velké množství plynů bohatých na uhlík, které slouží jako ingredience pro budoucí planety

Planety vznikají v discích plynu a prachu, které obíhají kolem mladých hvězd. Cílem projektu MIRI …

One comment

  1. Podle Václava Vavričuka https://www.youtube.com/watch?v=1oER7qUYXgk je problém temné energie způsoben chybnou aplikací speciální teorie relativity, zjednodušeně. Což rozhodně stojí za úvahu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *