Viry, zdroj: Pixabay. Pixabay License. Volné pro komerční užití

Modifikovaný herpes virus pomáhá i proti rozvinuté rakovině

Genetickou úpravou běžného viru herpes simplex dokázali vědci získat zbraň fungující hned proti několika typům pokročilých nádorů: kůže, jícnu, hlavy a krku. První výsledky prezentované na kongresu Evropské společnosti pro lékařskou onkologii (European Society for Medical Oncology, ESMO) naznačují, že tyto viry by mohly nabídnout naději některým pacientům, u kterých jiné formy terapie nezabraly.
Tým z londýnského The Institute of Cancer Research a The Royal Marsden NHS Foundation Trust hodnotil virus zabíjející rakovinu samostatně u 9 pacientů a v kombinaci s imunoterapií nivolumabem u prvních 30 pacientů v probíhající studii fáze I.
Geneticky upravený virus (forma RP2) se vstřikuje přímo do nádorů. Je navržen tak, aby měl dvojí účinek: Množí se uvnitř rakovinných buněk a postupně je likviduje; dále blokuje protein CTLA-4, čímž uvolňuje brzdu regulující imunitní systém a zvyšuje jeho schopnost zabíjet rakovinné buňky. Podobně má imunitní systém ovlivňovat i produkce molekul GM-CSF a GALV-GP-R.

A dosavadní výsledky testování?
Tři z devíti pacientů léčených samotným virem RP2 měli z léčby prospěch a jejich nádory se zmenšily. U jednoho pacienta s rakovinou slinných žláz nádor zcela zmizel a 15 měsíců po zahájení léčby pacient zůstává bez rakoviny. Přitom předtím absolvoval několik operací a před zařazením to studie mu lékaři sdělili, že již pro něj nemohou nic udělat.
Další dva pacienti z této skupiny měli rakovinu jícnu a uveální melanom (vzácný typ rakoviny oka), který se rozšířil do jater. U těchto pacientů rakovina ustoupila a 18, respektive 15 měsíců po zahájení léčby stále reaguje na léčbu – to znamená, že nepostupuje (poznámka: přitom šlo už o nádor metastázující do jiného orgánu, čili opět „poslední stadium“).
Sedm z 30 pacientů, kteří dostávali RP2 i imunoterapii nivolumab, také zaznamenalo změny k lepšímu. V této skupině se u čtyř z devíti pacientů s melanomem kůže, u dvou z osmi pacientů s uveálním melanomem oka a u jednoho ze tří pacientů s rakovinou hlavy a krku růst rakoviny zastavil nebo nádory i ustoupily.
Z těchto sedmi pacientů jich šest zůstalo bez progrese i po 14 měsících.
Všichni pacienti zapojení do studie měli přitom velmi pokročilý karcinom, který nereagoval na standardní léčbu nebo ta na něj už nemohla být nasazena.
Výzkumníci zkoumali změny vyvolané injekcí RP2 také pomocí biopsie. Ukázalo se, že v mikroprostředí bezprostředně kolem nádoru došlo ke zvýšení počtu imunitních buněk a zapnutí genů vyvolávajících protinádorovou imunitní odpověď.
Většina vedlejších účinků RP2 byla mírná – mezi nejčastější patřila horečka, zimnice a únava. Žádný z vedlejších účinků nebyl natolik závažný, aby vyžadoval zásah lékaře.
Autoři studie doufají, že bude brzy možné pokračovat v testech u větší skupiny pacientů. Dodávají, že v počátečních experimentech se jen málokdy setkávají s tak dobrými výsledky – protože tyto pokusy se obvykle provádějí hlavně k ověření nežádoucích vedlejších účinků a u pacientů, jejichž stav je už jinak pokládán za beznadějný a aktuálně používané standardní metody nefungují.

827P—An open-label, multicenter, phase I study of RP2 as a single agent and in combination with nivolumab in patients with solid tumors: Safety, efficacy, and biomarker results. https://cslide.ctimeetingtech.com/esmo2022/attendee/confcal_2/presentation/list?q=HARRINGTON&r=pt
Zdroj: Institute of Cancer Research / MedicalXpress.com

Poznámka: Nejde o první projekt podobně navrženého upraveného viru.

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *