Foto: © bluebay2014 / Dollar Photo Club

Náboj elektronu je sférický, standardní model obstál

Aktuální výsledky v částicové fyzice stále potvrzují standardní model, „nová fyzika“ se zatím nevynořila, nebo alespoň ne přesvědčivě. Platí to i po měření tvaru náboje elektronu, který provedli vědci na univerzitách Northwestern, Harvard a Yale.
Gerald Gabrielse z Northwestern University, jeden z autorů studie publikované v Nature, uvádí, že podle některých modelů alternativních ke standardnímu modelu částic (respektive tento model nějak rozšiřujících) by rozložené náboje elektronu nemuselo být dokonale sférické; to by pak nasvědčovalo, že do hry vstupují nějaké další dosud neznámé částice. Například podle rozšiřujícího tzv. supersymetrického modelu by za vznik hypotetického nepravidelného elektrického dipólového momentu elektronu odpovídaly částice relativně těžké.
Stejný tým (experiment ACME EDM: Advanced Cold Molecule Electron – Electric Dipole Moment) zkoumal tuto problematiku neúspěšně již v roce 2014, nyní ale byla měření tvaru náboje elektronu provedena mnohem přesněji. Molekuly studeného oxidu thoria (poznámka: thorium-oxide, takže asi thornatého) byly stříleny do speciální komory a poté se analyzovalo světlo, které vyzařují. Vlastnosti tohoto světla („nic se nenašlo“) údajně řadu alternativních modelů ke standardnímu prakticky vylučují. Supersymetrické částice se neobjevily.
Proč je ale vůbec potřeba najít nějakou fyziku za standardním modelem? Ten je totiž v určitém ohledu neuspokojivý a neúplný, protože nevysvětluje existenci našeho vesmíru. Ne snad ve smyslu „proč něco vůbec existuje“ (můžeme odpověď na takovou otázku vůbec chtít pro fyzikální teorii?), ale protože nevysvětluje převahu hmoty nad antihmotou, když mezi nimi nezavádí žádnou asymetrii. Dosud neznámé těžké částice by mohly řešení této hádanky posunout o krok dále, nicméně zatím platí kde nic, tu nic.

ACME Collaboration, Improved limit on the electric dipole moment of the electron, Nature (2018). DOI: 10.1038/s41586-018-0599-8
Zdroj: Phys.org a další

Viz také:
Nová fyzika se nekoná. Struny vs. kvantová gravitace

Žádné supersymetrické částice nebyly pozorovány ani při jiných experimentech. Tyto neúspěchy mohou mít i zásadnější/fundamentálnější dopad, např. na teorii strun.

Oxidy uhlíku na Uranově měsíci Ariel naznačují další důkaz pro podpovrchový oceán

Povrch Uranova měsíce Ariel je podle nové studie pokryt značným množstvím ledu oxidu uhličitého, zejména …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *