(c) Graphicstock

Z Blízkého východu přišli se zemědělci i psi

První zemědělci na Blízkém východě měli psy, to ale mezolitici v Evropě rovněž. Jak to bylo se psy při neolitické revoluci v Evropě?

Na základě analýzy 100 vzorků psí mitochondriální DNA z této doby (od konce paleolitu po dobu bronzovou) nyní početný vědecký tým dospěl k následujícími obrazu. Jak zemědělci z Blízkého východu přicházeli do Evropy, nepřekvapivě si brali psy s sebou. V Evropě docházelo ke křížení se psy místních obyvatel už na Balkáně. V západní a severní Evropě, kam zemědělství dorazilo později, byla už blízkovýchodní psí krev pořádně naředěna a spíše zde převládaly geny psů původních.
V případě lidí by analýza na základě mitochondriální DNA, tedy výlučně ženské linie, dávala pouze částečný obraz událostí – např. kolonisté byli spíše muži, brali si místní ženy apod. U psů lze předpokládat, že výsledky získané pomocí mtDNA a chromozomu Y by byly podobné.
Charakter evropského neolitu z hlediska původu tehdejšího obyvatelstva je předmětem dlouhých výzkumů a taktéž dlouhých diskusí a sporů. Až je s podivem, že v dnešní době tvrdých genetických dat se nedochází k jednoznačnější shodě. Rámcově nicméně platí, že na jihovýchodě Evropy šlo spíše o kolonizaci blízkovýchodních zemědělců, čím dál víc na severozápad, tím víc se jednalo o přejímání nového životního stylu místním obyvatelstvem.

Morgane Ollivier et al. Dogs accompanied humans during the Neolithic expansion into Europe, Biology Letters (2018). DOI: 10.1098/rsbl.2018.0286
Zdroj: Phys.org a další

Poznámky PH:
Například dnešní severoameričtí psi jsou potomky těch evropských, indiánská plemena (Severní Ameriky) se téměř vytratila. Aby to však nebylo tak jednoduché, jejich (částečnými) potomky je řada divoce žijících severoamerických vlků (údajně ti černě zbarvení).
Zajímavé to bylo rovněž s prasaty. Mezolitici je v Evropě nechovali, takže domácí prasata dorazila do Evropy z Blízkého východu. Blízkovýchodní prase se ale v Evropě neudrželo, postupně byly nahrazeny místními původními divočáky. Ostatně divoké i domácí prase jsou (podobně jako pes/vlk) spíše dvě strategie téhož druhu. V létě se prasata pásla v lesích téměř volně, ke křížení docházelo, stejně tak k opětovnému zdivočení; jak u psů, tak u prasat byly výrazně úspěšnější geny preferující spojení svých nositelů s člověkem.
Uvádí se rovněž, že mufloni jsou také druhotně zdivočelá zvířata prvních neolitiků, prostě de facto první evropské domácí kozy.

 

Lidé psy nejen vědecky zkoumají, ale i mají rádi: Azyl opuštěných zvířat v Libni: sbírka Psí přání
Psí kusy lásky pro psy v útulcích

Oxidy uhlíku na Uranově měsíci Ariel naznačují další důkaz pro podpovrchový oceán

Povrch Uranova měsíce Ariel je podle nové studie pokryt značným množstvím ledu oxidu uhličitého, zejména …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *