(c) Graphicstock

Namísto temné hmoty a energie navrhují vícenásobné singularity

Richard Lieu z University of Alabama in Huntsville publikoval studii, která navrhuje vesmír postavený na za sebou jdoucích vícenásobných singularitách, nikoliv pouze na velkém třesku. Nový model se obejde bez temné hmoty nebo temné energie; pro vysvětlení zrychlování vesmíru a způsobu vzniku struktur, jako jsou galaxie, je nepotřebuje.

Práce navazuje na dřívější model, který předpokládal, že gravitace může existovat bez hmoty. „Tato nová práce navrhuje vylepšenou verzi dřívějšího modelu, která je zároveň radikálně odlišná,“ vysvětluje Lieu. „Nový model dokáže vysvětlit jak vznik a stabilitu struktur, tak klíčové pozorovací vlastnosti rozpínání vesmíru jako celku, a to díky tomu, že místo konvenční temné hmoty a temné energie zařazuje hustotní singularity v čase, které rovnoměrně ovlivňují celý prostor.“
Lieuův vylepšený model není závislý na exotických jevech jako „záporná hmotnost“ nebo „záporná hustota“. Místo toho teorie nabízí představu, že vesmír se rozpíná v důsledku řady postupně za sebou následujících, krokových výbuchů nazvaných „přechodné časové singularity“ (transient temporal singularities), které zaplavují celý vesmír hmotou a energií, ale probíhají tak rychle, že je nelze pozorovat, protože tyto singularity mihotavě vznikají a zanikají.

„Sir Fred Hoyle se postavil proti kosmologii velkého třesku a postuloval model stacionárního vesmíru, v němž hmota a energie neustále vznikají při rozpínání vesmíru,“ poznamenává Lieu. „Tato hypotéza však porušuje zákon zachování hmoty a energie. V současné teorii se předpokládá, že hmota a energie se objevují a mizí v náhlých výbuších, a je zajímavé, že zde nedochází k porušení zákonů zachování hmoty.“
Navrhované singularity jsou nepozorovatelné, protože se vyskytují zřídka v čase a jsou nerozlišitelně rychlé, a to by mohl být důvod, proč nebyla nalezena temná hmota a temná energie. Původ těchto časových singularit je neznámý.
Tyto singularity také vytvářejí něco jako podtlak, což je typ hustoty energie, podobně jako u temné energie, který má odpudivý gravitační účinek, což způsobuje, že se vesmír rozpíná stále rychleji. Název Lieuova nového článku – Are dark matter and dark energy omnipresent? (Jsou temná hmota a temná energie všudypřítomné?) – naznačuje konečné závěry: „Nejsou všudypřítomné – to znamená, že nejsou přítomny za všech okolností. Objevují se pouze v krátkých případech, kdy hmota a energie skutečně rovnoměrně vyplňují celý vesmír, kromě náhodných prostorových změn hustoty, které se rozrůstají do vázaných struktur, jako jsou galaxie.“
Hlavní rozdíl mezi touto prací a standardním modelem spočívá v tom, že časová singularita nastala ve standardním modelu pouze jednou, ale v nově navrženém vícekrát.

Richard Lieu, Are dark matter and dark energy omnipresent?, Classical and Quantum Gravity (2025). DOI: 10.1088/1361-6382/adbed1
Zdroj: University of Alabama, Huntsville / Phys.org, přeloženo / zkráceno
Poznámka PH: Samozřejmě, pro nás laiky je to poněkud tahání králíků z klobouku.

Nitrogenázy jsou také schopné redukovat oxid uhličitý

Nitrogenázy patří z hlediska „celkové biochemie“ mezi nejdůležitější enzymy na Zemi. Poskytují všem formám života …

5 comments

  1. Karel Adamčík

    Mně se líbí, co všechno dokážou lidé vymyslet. Mozek je neskutečný „vynález“!!

  2. mi se temna hmota a temna energie nelibi vubec, to radsi prijmu modifikovanou gravitaci, verlindeho (ne)gravitaci, a treba i toto.

  3. Jsme v černé díře. S většujícím se množstvím hmoty má horizont událostí (jako objekt) stále nižší hustotu. Pokud vezmeme v potaz množství hmoty v pozorovatelném vesmíru, je horizont událostí větší jak pozorovatelný vesmír.

  4. Jan Ackermann

    Zákon zachování hmoty a energie podle našeho chápání platí pouze zde, v námi vnímaném čtyřrozměrném vesmíru. Velký třesk byl jen prvotním zrodem všech nám známých fyzikálních parametrů včetně času.
    A jestliže černé díry odebírají hmotu a energii do jiné nebo vyšší dimenze, zcela jistě dochází i k opačné dotaci těchto sil zvnějšku směrem do našemu vesmíru. Jinak by se logicky díky gravitaci již zhroutil sám do další singularity.

  5. Nemluví se o zásadním faktu, je Vesmír nekonečný nebo konečný. Tvrdit, že se Vesmír rozpíná stále větší rychlostí, popírá nekonečnost Vesmíru. Také termín Vesmír je, dle tohoto výkladu, zcela obecný, nic neříkající, pojem. Možná je to tím, že nekonečno v lineárním směru, si lidský mozek nedovede představit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *