V červnu získal velkou popularitu objev údajného supravodiče LK-99 (viz také: Supravodivost LK-99: nejistota přetrvává, naděje žije). Materiál měl být supravodivý nejen za pokojové (a ještě vyšší) teploty, ale i za atmosférického tlaku. Video s údajným supravodičem levitujícím nad magnetem se na sociálních sítích šířilo přímo virálně. Aktuálně panuje vědecký konsenzus v tom, že LK-99 nefunguje. A také další výzkum týkající se tématu byl nyní zpochybněn…
Nature letos publikoval studii týmu, v jehož čele stál Ranga Dias z University of Rochester (v USA). Tato studie prezentovala supravodivost u hydridu lutecia dopovaného dusíkem (zde). Tento materiál měl být supravodivý při teplotě 20,5 °C a tlaku 10 kilobarů (cca 10 000 atmosfér). V Nature vyšly současně komentáře vyjadřující pochybnost – snad i proto, že loni byl stažen jiný článek o supravodivosti opět publikovaný skupinou R. Diase. Dias a jeho kolegové tehdy proti stažení protestovali, stáli si na svém a slíbili publikaci doplnit. Nyní ovšem 8 z 11 autorů letošní studie (nikoliv samotný Dias) podepsalo žádost o stažení i nového článku. Problém má být se zkoumanými materiály/jejich původem, v důsledku čehož je narušena integrita publikace. Nature k tomu dále uvádí, že podstatný problém je podle následného vyšetřování i se samotným měřením elektrického odporu.
Nathan Dasenbrock-Gammon et al, Retraction Note: Evidence of near-ambient superconductivity in a N-doped lutetium hydride, Nature (2023). DOI: 10.1038/s41586-023-06774-2
Zdroj: Phys.org
Poznámka PH: Naštěstí snad výzkumů v této oblasti probíhá tolik, že pár stažených článků zase nemusí mnoho znamenat?