S mírným zpožděním přehled populárně-naučných knih, které mě nejvíc zaujaly v roce 2024.
Za mě jednoznačným vítězem je
Špinka Marek, Havlíček Jan, Štolhoferová Iveta, Frynta Daniel (editoři): Etologie. Mechanismy, ontogeneze, funkce a evoluce chování živočichů
(Academia)
Skutečně úctyhodná bichle (668 stran), „učebnice“ od kolektivu autorů. Málo platné, mnozí z nás znají v této souvislosti hlavně Konrada Lorenze, což už je přece jen zastaralé. A podobné bichle v češtině se už možná ani nedožijeme.
Anotace vydavatele:
Nová učebnice Etologie vysvětluje chování ve čtyřech rovinách: na úrovni mechanismů (tedy jak je chování řízeno souhrou vnějších podnětů a vnitřního stavu zvířete), na úrovni ontogeneze (jak je utvářeno interakcí mezi genotypem a získanými zkušenostmi), na úrovni funkce (jak chování pomáhá živočichům přežít a předat geny potomkům) a na úrovni evoluce (jak se chování proměňuje u živočichů patřících k různým fylogenetickým větvím). Kniha je doplněna oddílem o dějinách etologie a o aplikované etologii a zahrnuje také komplexní kapitoly, které u vybraných skupin živočichů představují chování celistvě: u švábů, rypošů, kukaček, pavouků, netopýrů a člověka.
Úryvky:
Evoluce spolupráce: Reciprocita
Kooperace v přírodě: parcelling, vyjednávání, trhy
Dále pak doporučuji.
Andrew Pontzen: Vesmír v krabici
(Argo a Dokořán)
Publikací o kosmologii vychází celá řada, většinou se dokola opakují. Tato kniha je svým pojetím výjimečná, zabývá se totiž primárně tím, jak „dostat fyziku do počítače“, tedy simulacemi (a co z nich vyplynulo).
Z anotace vydavatele
Záhadné dění ve vesmíru, které přesahuje lidské chápání i lidská měřítka času a prostoru, je možné uchopit pomocí počítačových simulací; s pomocí simulací lze popsat vývoj galaxií, splývání černých děr či úlohu temné hmoty. Tato metoda byla vyvinuta pro modelování pochodů v zemské atmosféře a předpovídání počasí, od té doby se neustále zpřesňuje, zdokonaluje a nalézají se nové způsoby jejího využití. Autor, sám tvůrce simulací kosmu, vypráví příběh této metody, lidí, kteří ji rozvíjeli, i objevů, ke kterým přispěla.
Úryvky:
Vesmír v krabici: Slabiny simulační hypotézy
Simulace: Má realita podmřížku?
Chris Miller: Čipové války: Boj o nejdůležitější technologii na světě
(Argo a Dokořán)
Pro každého, koho zajímají nejen samotné technologie, ale i související byznys. (Za mě by to jen mohlo být více soustředěné na současnost a méně na historii, přece jen o počátcích Intelu již lidé nějak se pohybující v IT četli xkrát.)
Z anotace vydavatele
Miller tvrdí, že právě využití exponenciálně rostoucího výpočetního výkonu stálo za vítězstvím Spojených států ve studené válce a zajistilo jim současnou vojenskou a ekonomickou dominanci. Mikročipy jsou zásadním prostředkem k dosažení geopolitických ambicí, a proto jejich vývoji a výrobě věnuje stále větší pozornost i Čína. Nejpokročilejší logické čipy na světě dlouhou dobu dokázala vyrobit pouze jediná firma na Tchaj-wanu, na který si Peking stále asertivněji klade nárok. Nadcházejícím geopolitickým třenicím, jež se budou odrážet v celé světové ekonomice, proto podle Millera nemůžeme porozumět, pokud nevezmeme v potaz souboj o kontrolu nad výrobou těchto mikroskopických součástek, jež pohánějí dnešní svět.
Úryvky
Čipy, na nichž stojí svět: ASML, TSMC, Tchajwan
Čipové války
David Acheson: Kalkulus a jeho dobrodružství. Matematika pro odvážné
(Dokořán)
Jde více do hloubky než populární knihy o matematice, plné rovnic a odvozování, s trochou snahy a pár semestry vysokoškolské matematiky (možná i bez nich) ovšem přístupné (Acheson psal i jiné populární knihy o matematice, takže to umí). Konečně člověk může studovat diferenciální a integrální počet pro zábavu a poučení, nikoliv aby napsal písemku a složil zkoušku.
Z anotace vydavatele
Užívání kalkulu je však zároveň velkým dobrodružstvím, protože z něj na nás na každém kroku cení zuby smrtonosné nekonečno. V knize Kalkulus a jeho dobrodružství líčí zkušený autor a matematik David Acheson příběh vzniku kalkulu, jeho vývoje a pronikání do prakticky všech oblastí věd o přírodě, jež proměnil k nepoznání. Jak je autorovým zvykem, ilustruje jednotlivé aspekty kalkulu i jeho aplikací na pestré řadě příkladů, často bizarních a vždy zábavně podaných. Kniha obsahuje mnoho náčrtků, ilustrací i dobových dokumentů.
S úryvky je zde bohužel problém, kvůli povaze knihy (TeX, PDF…) těžko dostat do redakčního systému Sciencemagu.
Divergence řady ve světelných letech
Na me take hluboce zapusobilo: (samozrejme nespada do prirodnich ved, nebo souvislosti jen velmi vzdalena – s Lovecraftovou kosmologii)
Michel Houellebecq: H. P. Lovecraft: Proti světu, proti životu