Pixabay License. Volné pro komerční užití.

Nejvýstřednější exoplaneta u červeného trpaslíka

Vědci z University of Bern a dalších institucí objevili nový subneptun obíhající kolem červeného trpaslíka. Exoplaneta TOI-2257 b je zajímavá i velmi výstřední oběžnou dráhou.

Červení trpaslíci jsou chladnější než naše Slunce. Výskyt kapalné vody, respektive obecně „obyvatelná zóna“, leží u těchto hvězd tudíž mnohem blíže. A protože exoplanety pomocí tranzitní metody nacházíme s největší pravděpodobností blíže hvězd, planety nadějné z hlediska možnosti života pozemského typu najdeme nejspíše u červených trpaslíků (poznámka: samozřejmě je tu řada dalších faktorů, relativní množství samotných hvězd různých typů, otázka záření u planet příliš blízko hvězdám atd.).
Exoplaneta TOI-2257 b byla původně identifikována na základě dat z dalekohledu TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), který provozuje NASA. Malou hvězdu vědci pozorovali celkem čtyři měsíce, ale z dat nebylo jasné, zda lze pokles jasnosti hvězdy vysvětlit tranzitem planety s oběžnou dobou 176, 88, 59, 44 nebo 35 dní. Pomocí dalekohledů Las Cumbres a SAINT-EX (mimochodem pojmenovaného dle spisovatele Saint-Exupéryho) se nakonec došlo k závěru, že platí poslední možnost a TOI-2257 b oběhne svou hvězdu za 35 dnů.
Samotná vzdálenost od hvězdy by byla nadějná, planeta spadá do obyvatelné zóny. Poloměr TOI-2257 b (2,2krát větší než poloměr Země) naznačuje, že je to nejspíš subneptun s vysokým atmosférickým tlakem; to už pro život pozemského typu moc nadějně nezní. Ještě horší je ale to, že planeta má velmi výstřední oběžnou dráhu. Dokonce jde o nejvíce excentrickou planetu obíhající kolem chladné hvězdy, jakou se dosud podařilo objevit. Průměrná teplota TOI-2257 b je tedy jedna věc, jenže nejspíš kolísá od -80 °C do přibližně 100 °C v závislosti na tom, kde se planeta na své dráze zrovna nachází. (Poznámka: I když samozřejmě hustá atmosféra by mohla fungovat jako stabilizační faktor.) Možným vysvětlením nezvyklé dráhy je, že dále od hvězdy se v systému nachází nějaká obří planeta, která narušuje dráhu TOI 2257 b. Po dalších planetách v systému se bude pátrat.
Budoucí pozorování pomocí nového dalekohledu Jamese Webba by mělo být schopné detekovat v atmosféře TOI 2257 b i vodní páru. TOI-2257 b má být díky své poloze jedním z nejatraktivnějších subneptunických cílů pro další pozorování, alespoň posuzováno pomocí metriky TSM (transmission spectroscopy metric), která má vybírat vhodné kandidáty pro další výzkum.

N. Schanche et al, TOI-2257 b: A highly eccentric long-period sub-Neptune transiting a nearby M dwarf, Astronomy & Astrophysics (2021). DOI: 10.1051/0004-6361/202142280
Zdroj: University of Bern / Phys.org

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *