Credit: Antiquity (2022). DOI: 10.15184/aqy.2021.22

Objevili nejstarší brčka na pití piva

Jak známo, ve starověké Mezopotámii se pivo pilo brčky (slámkami), protože obsahovalo obilky a další nefiltrované příměsi. Nejstarší taková brčka fyzicky známe nejspíš z Kavkazu, jsou z doby asi 3000 př. n. l.
Samotný nález byl učiněn už v roce 1897 v kurganu (mohyle) v Majkopu. V hrobě byly kromě množství předmětů objeveny také pozůstatky tří příslušníků elity místní doby bronzové. Mezi nalezenými předměty je i osm trubic, které byly původně pokládány za žezla nebo podpěrky baldachýnu.
Trubice byly ze zlata a stříbra, jsou delší než metr a některé z nich byly navíc zdobené figurkami býků. Dnes se nacházejí v petrohradské Ermitáži.
Nový výzkum ruského týmu, publikovaný v časopise Antiquity, ale zjistil, že uvnitř trubic se nacházejí zrnka ječného škrobu. Hlavní autor studie Viktor Trifonov z Ruské akademie věd to pokládá za dostatečný důkaz, že trubičky fungovaly jako slámky určené k pití; vzhledem ke své délce nejspíš z obrovské společné nádoby. Navíc na jednom konci mají trubice jakási sítka (stále z kovu jako součást předmětu). Sice z toho nutně nevyplývá, že se takto pily nápoje zkvašené, ale dá se to předpokládat (poznámka PH: ostatně ono i sumerské pivo mohlo obsahovat méně alkoholu než to dnešní, tehdejší lidé ještě nebyli nejspíš tak zdatní pijáci jako my).
Je-li tomu tak, máme před sebou nejstarší brčka dochovaná fyzicky. V Sumeru se rozšířila zhruba ve stejné době, nicméně na pečetích z území dnešního Íránu a Iráku známe vyobrazení lidí takto pijících ze společné nádoby už z 5. a 4. tisíciletí př. n. l. V majkopském Kurganu byla objevena i velká nádoba o objemu více než 25 litrů. Mohlo se k ní vejít cca 8 lidí, pak by na jednoho vyšlo až 7 piv.
Kavkaz je od Sumeru ovšem nějaký kousek cesty. Kultura pití piva, různé rituální hostiny apod. se ale zjevně tehdy šířila na velké vzdálenosti. Mohlo jít třeba o záležitost elity, takže tento zvyk se prosazoval spolu s tím, jak se i místní společnost stávala více hierarchickou, šířila se záliba v luxusu apod. Nejspíš to ukazuje na poměrně úzký kontakt existující mezi oběma oblastmi, i když od sebe vzdálenými. (PH: Naopak samotné pití piva bylo nejspíš rozšířené už v neolitu a nemuselo jít o záležitost elit.)
A z jiného úhlu pohledu, jak poznamenává V. Trifonov, sotva koho by napadlo, že vlastně nejzajímavějším předmětem z majkopského pokladu nebudou ani zbraně, ani šperky, ale brčka.

Viktor Trifonov et al, Party like a Sumerian: reinterpreting the ‚sceptres‘ from the Maikop kurgan, Antiquity (2022). DOI: 10.15184/aqy.2021.22
Zdroj: Cambridge University Press / Phys.org

Poznámka PH: Napodobování zvyků elit z pokročilejších oblastí (Středomoří) je typické i pro dobu bronzovou ve střední a severozápadní Evropě. Nemuselo jít zdaleka jen o import příslušných předmětů, ale i o přebírání komplexnější „ideologie“ (třeba i včetně náboženských představ apod.).

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *