Na antarktické neutrinové observatoři IceCube zachytili a analyzovali vysokoenergetická neutrina, o nichž se předpokládá, že by mohla pocházet z oblastí mimo Mléčnou dráhu. Existence těchto částic by mohla přinést také novou fyziku nad rámec Standardního modelu.
Studie, kterou provedl marocký astrofyzik Salah Eddine Ennadifi a jeho kolegové, má vysokoenergetická neutrina příslušného původu popisovat vůbec poprvé. Jako zdroje neutrin byla navržena řada objektů, dosud pozitivně ale víme jen to, že neutrina vznikají ve Slunci (ve hvězdách) a v supernovách (detekováno v supernově 1987A).
Neochota neutrin interagovat znamená, že je lze pozorovat/zachytit pouze ve velkém objemu průhledného materiálu, což v praxi znamená vodu nebo led. Neutrinová observatoř IceCube na jižním pólu jako detektor kilometr krychlový čirého, čistého a stabilního ledu.
Nově zachycená a analyzovaná neutrina pravděpodobně pocházejí z blazarů. Blazary jsou aktivní galaktická jádra (tj. centrální obří černá díra se svým bezprostředním okolím), z nichž směrem k nám téměř rychlostí světla směřují prudké výtrysky (jet) plazmatu a vydávají záření. Odhadovaná energie neutrin je 300 TeV a příslušný blazar se má nacházet asi 4 miliardy světelných let od Země. Mohli bychom z toho zkusit mj. odhadovat klidovou hmotnost neutrin.
Obecně by studium těchto vysokoenergetických neutrin mohlo dle autorů výzkumu vést k odhalování nové fyziky mimo Standardní model. Ovšem zachytit takové neutrino znamená velmi vzácnou událost…
Adil Belhaj et al, Probing new physics scale from TXS 0506+056 blazar neutrinos, The European Physical Journal Plus (2022). DOI: 10.1140/epjp/s13360-022-02792-7
Zdroj: Springer / Phys.org