Ochrnutý prst, Dupuytrenova nemoc. Foto: James Heilman, MD, Wikiskripta, licence CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Ochrnuté ohnuté prsty jako dědictví po neandrtálcích

Nový výzkum ukazuje, že tzv. Dupuytrenova choroba (kontraktura) je částečně neandertálského původu. Vědci již dlouho věděli, že toto onemocnění je mnohem častější u Severoevropanů než u lidí s africkými předky. Neoficiálně se mu říkalo také „vikingská nemoc“. Podle jedné studie u Norů starších 60 let trpí touto chorobou až 30 % populace.
Nemoc způsobuje ochrnutí prstů na ruce v ohnuté poloze. Onemocnění může postihnout kterýkoli prst, nejčastěji ochrnou prsteníček a prostředníček. Vědci již dříve identifikovali několik rizikových faktorů tohoto onemocnění, mezi něž patří věk, konzumace alkoholu, cukrovka a genetické predispozice. Dánská studie z roku 1999 uvádí 80% dědičnost tohoto onemocnění.
K identifikaci genetických rizikových variant Dupuytrenovy choroby nyní výzkumníci použili údaje od 7 871 případů a 645 880 kontrol z britské biobanky, sbírky FinnGen R7 a Michiganské genomické iniciativy. V v genomech se našlo 61 významných variant spojených s Dupuytrenovou chorobou. Další analýza pak ukázala, že 3 z těchto variant jsou neandertálského původu, včetně druhé a třetí nejsilněji asociované varianty. Neandertálský původ je tedy významným faktorem vysvětlujícím výskyt této choroby v dnešní Evropě.

Richard Ågren et al, Major genetic risk factors for Dupuytren’s disease are inherited from Neandertals, Molecular Biology and Evolution (2023). DOI: 10.1093/molbev/msad130
Zdroj: Oxford University Press / Phys.org

Poznámky PH:
Úplně přesvědčivě to ale nepůsobí, protože podle současných názorů mají všichni Evropané i Asiaté (i původní Američané, Australané…) zhruba stejný podíl neandrtálských genů. Navíc asijské populace mají různý, někdy ovšem značný podíl genů denisovanů a ti si byli s neandrtálci bližší než s Homo sapiens, takže…
Zcela laický nápad, třeba může hrát roli i chladnější klima v severní Evropě? (A v kombinaci s vysokým průměrných věkem dožití oproti jiným oblastem se nemoc více projevuje?)

Další studie tvrdí, že černé díry na počátku vesmíru nevznikly z hvězd

Opět zde máme již mnohokrát řešenou hádanku. Vesmírný dalekohled Jamese Webba pozoroval galaxii ve velmi …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *