Foto: © nanomanpro / Dollar Photo Club

Oxid grafenu v podobě těsta

Na Northwestern University přišli s tvarovatelnou hmotou oxidu grafenu. Význam může mít minimálně kvůli tomu, že oxid grafenu dosud bylo problematické skladovat. V podobě prášků nebo jinak suchých substancí se tato látka dále snadno oxiduje, může být ale dokonce i explozivní. Tomu se sice dá zabránit tím, že oxid grafenu uchováváme jako suspenzi v roztoku, jenže pak je zase problém materiál přepravovat nebo s ním dále manipulovat – běžně suspenze zvyšuje hmotnost oxidu grafenu až stonásobně. Jiaxing Huang, hlavní autor článku publikovaného v Nature Communications, uvádí, že příslušné těsto naproti tomu obsahuje další příměsi jen zhruba v hmotnostním poměru 1:1.
Navržené těsto je kupodivu tvořeno pouze oxidem grafenu a vodou. Kdyby se přidalo nějaké další pojivo, rostla by hmotnost, ale navíc by při dalším zpracování bylo potřeba pojivo odstraňovat, jinak by se změnily i vlastnosti oxidu grafenu. Naopak směs oxidu grafenu s vodou lze dále tvarovat, příslušné struktury jsou chemicky i mechanicky stabilní a elektricky vodivé. Do „těsta“ lze přidat i další vodu a tím vytvořit suspenzi oxidu grafenu pro další zpracování – materiál je tedy možné začlenit i do současných postupů a přitom kvůli tomu nemuset přepravovat kamiony velmi zředěného oxidu grafenu.

Che-Ning Yeh et al, Binder-free graphene oxide doughs, Nature Communications (2019). DOI: 10.1038/s41467-019-08389-6 a další

Zdroj: Phys.org

Poznámky PH: Oxid grafenu se jako roztok ve vodě dodává běžně. Nejde tedy o to, že by základem nového nápadu byla samotná myšlenka míchání hydrofobního materiálu s vodou.
Oxid grafenu lze využít pro další aplikace, např. pro výrobu dalších modifikací grafenu – nebo i struktur pouze z grafenu. S oxidem grafenu se lépe manipuluje, vytvoří se z něj tedy např. nejprve požadované uspořádání a až to se pak převede na grafen. Navíc oxid grafenu lze získávat i přímo z obyčejného grafitu bez toho, že bychom museli vyrábět samotný grafen. Samozřejmě – kdo se v tom má přesně vyznat, vyjma lidí, kteří reálně příslušné procesy provádějí v laboratoři (viz už i názvosloví: grafen, oxid grafenu, redukovaný oxid grafenu…).

Další studie tvrdí, že černé díry na počátku vesmíru nevznikly z hvězd

Opět zde máme již mnohokrát řešenou hádanku. Vesmírný dalekohled Jamese Webba pozoroval galaxii ve velmi …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *