Alespoň 37 aktivních sopek bylo identifikováno na Venuši. Mají poskytovat jednoznačný důkaz, že tato planeta je stále vulkanicky aktivní.
Vulkány určitě soptily v nedávné minulosti (desítky milionů let) a u většiny z nich lze předpokládat, že určitě nejsou mrtvé a ještě se dříve či později probudí k další aktivitě. Příslušný výzkum je dílem vědců především z University of Maryland a švýcarského ETH Zurich.
Povrch Venuše je obecně mladší než v případě Marsu a Merkuru, což má být dáno především tím, že tato planeta je tak horká. Na povrchu se vyskytují oblasti označované jako korony, které jsou vytvářeny materiálem původem z nitra planety – mj. lávou. Aktuální studie a simulace vedou k závěru, že řada z těchto koron má vysloveně nedávný původ. Geologové takto aktivní místa dokáží odlišit, a právě to je oněch 37 „sopek“. Nacházejí se mj. v oblastech Themis, Lada Terra a Alpha, naopak jinde (Beta a Phoebe) sopky podle všeho úplně chybí. Proč jsou rozmístěny tak nepravidelně, není prozatím jasné (možná prostě náhoda?).
Aktivní vulkanismus na Venuši předpokládaly již minulé výzkumy. Viz také: Venuše je možná stále vulkanicky aktivní
Nová studie tvrdí, že podle všeho navíc nejde o nějaké probuzení vulkanismu po dlouhé nečinnosti, ale že Venuše se zkrátka podobá Zemi v tom, že zde sopky fungují neustále po celou geologickou historii planety.
Corona structures driven by plume–lithosphere interactions and evidence for ongoing plume activity on Venus, Nature Geoscience (2020). DOI: 10.1038/s41561-020-0606-1
Zdroj: University of Maryland/Phys.org
Vědci už viděli povrch Jupiteru, aby mohli porovnat jeho stáří s povrchem Venuše a Marsu?
dekuji, opraveno, tam mel byt samozrejme Merkur (jako ze se srovnavaji kamenne planety, jasne)