Astronomové sestavili seznam 88 vzdálených galaxií, které chtějí pozorovat pomocí dalekohledu JWST. Některé jsou staré méně než 200 milionů let.
Poznámka: Tedy abychom se v tom vyznali, co je staré/mladé – prostě galaxie, které jsou od nás natolik vzdálené, že je vidíme ve stavu méně než 200 milionů let po velkém třesku.
Vesmírný dalekohled Jamese Webba dohlédne dál a tedy do vzdálenější minulosti než Hubbleův dalekohled. Skupina astronomů z USA, Izraele a Číny navrhuje využít data z JWST k hledání raných galaxií. Chtějí se zaměřit na objekty s rudým posuvem větším než 11. Tehdy byl nově zrozený vesmír starý asi 420 milionů let. Kamera NIRCAM by se pak v kombinaci s dalšími přístroji a s využitím gravitačního čočkování mohla dát využít ke studiu 88 vzdálených galaxií, jejichž rudý posuv bude až 20.
Nevíme, zda se první galaxie formovaly již desítky milionů let po velkém třesku. Pokud ano, zřejmě bychom museli poněkud upravit základní časovou osu kosmologických událostí. Například by to znamenalo, že k éře reionizace muselo dojít dříve. Aktuálně se se astronomové domnívají, že začala asi 370 000 let po velkém třesku. Předtím byl vesmír v horkém, hustém stavu, plný ionizovaného plynu. Nakonec se ochladil natolik, že se protony a neutrony spojily a vytvořily neutrální atomy. Tehdy se světlo z prvních galaxií a jejich hvězd konečně mohlo volně pohybovat rozpínajícím se vesmírem. Pokud však nyní objevíme galaxie vzniklé jen několik desítek milionů let po velkém třesku, pak možná kosmické temné období netrvalo tak dlouho…
Zdroj: Carolyn Collins Petersen: Astronomers List 88 Distant Galaxies They Want to Look at With JWST. Some Are Less Than 200 Million Years Old. UniverseToday.com
Poněkud motáte dohromady oddělení CMB, temnou dobu a éru reionizace. 370 000 let po velkém třesku se oddělilo CMB od hmotya Vesmír byl vyplněn neutrálním plynem. Z něj vznikly první hvězdy (předpokládá se, že asi desítky milónů let po velkém třesku0) tak tak skončilo temné období. Tyto první hvězdy pak svým zářením opět ionizovaly neutrální plyn a až byl všechn ionizován (odhaduje se, že asi 200 000 000 let po velkém třesku, ale právě JWST toto má upřesnit), začala éra reionizace , které trvá doposud.
Dekuji za upresneni, on je to vlastne preklad toho puvodniho textu a ten je ponekud zmateny. jaky ma vztah to, ze uvidite hvezdy vznikle mene nez x milionu let po velkem tresku s tim, co se stalo 200 000 nebo 370 000 let po velkem tresku atd. Mozna lepe do budoucna tedy nebrat UniverseToday jako zdroj a vychazet jen primo z tiskovych zprav?