Morfologie/reliéfy na Marsu (místo: Mont Mercou), které mají být výsledkem dávným řek. Credit: NASA/Caltech-JPL/MSSS

Řek na Marsu mohlo být mnohem víc

Nová analýza dat z vozítka Curiosity ukazuje, že velká část kráterů na Marsu mohla být kdysi dnem řek a místy potenciálně obyvatelnými pro život pozemského typu.

Ve studii publikované v Geophysical Research Letters vědci (hlavní autor článku geolog Benjamin Cardenas z Pennsylvania State University) pomocí numerických modelů simulovali erozi na Marsu v průběhu tisíciletí a zjistili, že běžné kráterové útvary („lavice“ a „nosy“, bench/nose) jsou s největší pravděpodobností pozůstatky dávných říčních koryt. Analýza odhalila novou interpretaci běžných marťanských kráterových útvarů, které dosud nikdy nebyly spojovány s erodovanými říčními usazeninami.
„O Marsu se toho může naučit víc, když lépe pochopíme, jak lze tyto říční usazeniny interpretovat stratigraficky – uvažovat o dnešních horninách jako o vrstvách sedimentů usazených v průběhu času,“ uvádí B. Cardenas. „To, co dnes na Marsu vidíme, jsou pozůstatky aktivní geologické historie, nikoliv nějaká krajina zamrzlá v čase.“
Předchozí studie družicových dat z Marsu identifikovaly erozní tvary terénu zvané fluviální hřbety jako možné kandidáty na dávné říční usazeniny. Na základě dat získaných vozítkem Curiosity v kráteru Gale nyní tým zjistil známky říčních usazenin, které nejsou spojeny s fluviálními hřbety, ale spíše s tvary reliéfu typu brench-and-nose. To naznačuje, že by se neobjevené říční usazeniny mohly nacházet i jinde na rudé planetě a že ještě větší část marťanského sedimentačního záznamu mohla být vytvořena řekami během obyvatelného období historie Marsu.
Při navrhování počítačového modelu využili autoři studie skeny pod mořským dnem Mexického zálivu, které shromáždily ropné společnosti. Tato data poskytla ideální srovnání s Marsem – vědci simuloval erozi podobnou erozi na Marsu pomocí 3D skenů skutečné zaznamenané stratigrafie na Zemi.
„Náš výzkum naznačuje, že na Marsu mohlo být mnohem více řek, než se dosud předpokládalo, což jistě vykresluje optimističtější pohled na dávný život na Marsu,“ dodává B. Cardenas.

Benjamin T. Cardenas et al, Landforms Associated With the Aspect‐Controlled Exhumation of Crater‐Filling Alluvial Strata on Mars, Geophysical Research Letters (2023). DOI: 10.1029/2023GL103618

Zdroj: Pennsylvania State University / Phys.org

Komety, izotopy a pozemská voda – je to celé komplikované

Pozemská voda je do nějaké (značné?) míry kometárního původu, tak jsme to všichni čítávali. Jenže …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *