Středověk - ilustrační obrázek. Rukopis rukopisu Ruralia commoda, 14. století, licence obrázku public domain
Středověk - ilustrační obrázek. Rukopis Ruralia commoda, 14. století, licence obrázku public domain

Rok 1066 toho moc nezměnil – v Anglii a v jídle

V britských dějinách se rok 1066, tedy normanské dobytí země, pokládá za jedno z nejdůležitějších dat. Jak změnila bitva u Hastingsu život prostých lidí?
Výzkum z Cardiff University, University of Sheffield a University of Bristol ukazuje, že ani moc ne (u elit to mohlo být a asi i bylo jinak). Výsledky jsou založeny na studiu archeologických nálezů před a po roce 1066 (z oblasti Oxfordu z 10.-13. století.). Analýza se soustředila na lidské a zvířecí kosti a keramiku používanou k vaření.
Normanské dobytí bylo provázeno krátkodobým zmatkem, který negativně ovlivnil dostupnost potravin, ale vše se rychle vrátilo cca do starých kolejí. Naopak došlo k intenzifikaci zemědělství, takže jídlo bylo k dispozici stabilněji. Takové jsou alespoň závěry z analýzy izotopového složení lidských pozůstatků a dále anatomických deformit souvisejících se špatnou stranou (křivice, kurděje…). Stopy po následcích podvýživy jsou však vzácné.
Po roce 1066 byla lépe krmena i prasata (ve městech zřejmě cca lidskou stravou, respektive jejími zbytky) a jejich chov nabyl na významu, stejně jako zastoupení vepřového ve stravě. Též mírně stoupla konzumace kuřecího masa a naopak klesl podíl mléčných výrobků. Hlavním konzumovaných masem ale zůstávalo hovězí a skopové, prostí lidé jedli samozřejmě především obilniny a zeleninu. Ve způsobem přípravy pokrmů se žádné zásadní změny zaznamenat nepodařilo.
Zdroj: Cardiff University/PLoS ONE/Phys.org

Poznámky PH:
Normani, ač původně Vikingové, přišli z Normandie – Francie. Možná v důsledku toho elity začaly v Anglii víc pít víno (a předtím Anglosasové i Dánové pili spíše pivo)?
Zajímavé by bylo zjistit, zda významné události českých dějin nějak ovlivnily to, jak se jedlo u nás. Ovšem na rozdíl od bitvy u Hastingsu (jednorázové) by u nás odpověď nejspíš zněla ano prostě proto, že Lipany nebo rok 1918 představovaly konec války, bitva na Bílé hoře se odehrála uprostřed války atd. Uvádí se, že např. po hladu během Napoleonských válek se rozšířilo pěstování brambor (do té doby pokládány za jedovaté, občas i přímo zakazovány), stejně tak britská blokáda kontinentu v této době přerušila obchod s cukrem a vedla k tomu, že se u nás začala pěstovat cukrová řepa… A jinak? (Není pravda, že Karel IV. u nás zavedl pěstování vína, vinice zde byly již cca od 8. století. Rozvoj rybníkářství zase nebyl asi vázán na žádné konkrétní dějinné zlomové události.)

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *