Foto: © Сake78 (3D & photo) / Dollar Photo Club

Rychlé nabíjení kvantových baterií

Nemohly by kvantové jevy pomoci i při konstrukci baterií? Dario Ferraro a jeho kolegové z Italian Institute of Technology in Genova (Janov) se domnívají, že ano. Ve Physical Review Letters publikovali studii, která (teoreticky) demonstruje kvantovou baterii, respektive kvantovou úroveň jedné části jejího fungování – nabíjení. Tento proces by se mohl podstatně zrychlit – údajně analogicky tomu, jak provázané bity (qubity) umožňují zrychlit zpracování informací v kvantovém počítači.
Když jednotlivé části baterie uvedeme do provázaného stavu (entanglement), nabíjení s využitím stejného příkonu může probíhat rychleji než u jednotek nabíjených paralelně. Proces se zrychluje krát odmocnina z N, kde N je počet kvantově provázaných jednotek.
Vše je prozatím popsáno pouze teoreticky, nicméně „kolektivní nabíjení“ by prý mělo být možné realizovat už i současnými technologiemi. Konkrétně se v této souvislosti zmiňují supravodivé qubity, kvantové tečky a fotonické krystaly.
Kvantově provázané baterie by podobně jako při nabíjení mohly svou energii také rychle uvolňovat. Využití obou jevů předpokládají autoři výzkumu u nabíjecích zařízení v rozměrech nanometrů; ostatně podobně jako u qubitů by bylo u většího systému nejspíš prozatím nemožné zajistit provázanost.
Mimochodem, kvantové baterie prý asi budou vykazovat jakýsi nutný kompromis (tradeoff) mezi rychlostí nabíjení a maximální možnou kapacitou.
Zdroj: Phys.org

Další kolo sporu: kapalná voda prý na Venuši nikdy nebyla

Nová studie došla k závěru, že Venuše nikdy nebyla obyvatelná – navzdory tomu, že se …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *