(c) Graphicstock

Sonda JUICE potvrdila, že Země je obyvatelná

Že vám název článku nedává smysl? Samozřejmě, o obyvatelnosti naší planety nemůže být sporu. Kvůli tomu přece nepotřebujeme kosmické sondy! Ono je to ale celé trochu jinak. Když evropská sonda JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer) prolétávala 20. srpna kolem naší planety, měla zapnuté některé palubní přístroje a přitom se jí podařilo v atmosféře naší planety objevit chemické sloučeniny, které jsou nezbytné pro život, jak jej známe. Tento průlet poskytl možnost otestovat a zkalibrovat palubní přístroje v kosmickém prostředí a prověřit, že jsou připraveny na svou práci u Jupiteru.

Dva palubní přístroje sondy JUICE – MAJIS (Moons and Jupiter Imaging Spectrometer) a SWI (Submillimetre Wave Instrument) – nasbíraly data, která potvrzují, že Země je obyvatelná. V tomto kontextu je zmíněná obyvatelnost definována jako přítomnost podmínek nezbytných pro rozvoj a udržení života. Ledové měsíce Jupiteru jsou už dlouho nadějnými kandidáty na přítomnost života, jelikož disponují rozlehlými podpovrchovými oceány.

Při průletu sondy JUICE okolo naší Zeměkoule se přístroj SWI snažil zachytávat signály ze stovek různých molekul v naší atmosféře, včetně vody a prvků zkráceně označovaných CHNOPS podle chemických značek uhlíku, vodíku, dusíku, kyslíku, fosforu a síry. Tyto prvky jsou nejčastějšími ingrediencemi v živých organismech.

Přístroj MAJIS také měřil složení atmosféry a snažil se v ní detekovat důležité molekuly jako je kyslík, ozon, oxid uhličitý, či voda. Kromě toho také tento přístroj dokázal snímkovat povrch planety v infračervené části spektra, takže vytvořil informačně bohatou teplotní mapu. Tým zodpovědný za přístroj MAJIS se už chystá na hlubší rozbor dat, která jejich výtvor nasbíral při průletu kolem Země, přičemž mimořádnou pozornost chtějí věnovat koncentraci kyslíku v naší atmosféře. Tyto poznatky jim pomohou zjistit, zda by úroveň kyslíku podporovala současnou biologickou aktivitu na Zemi.

Olivier Witasse, vědec agentury ESA zapojený do mise JUICE říká: „Tyto výsledky nás samozřejmě nepřekvapují. Spíše by nás znepokojila měření naznačující, že Země není obyvatelná! Výsledky však naznačují, že MAJIS a SWI budou velmi úspěšně pracovat u Jupiteru, kde nám pomohou prozkoumat, zda by ledové měsíce mohly být potenciálně vhodnými lokalitami pro minulý nebo současný život.“

Až sonda JUICE dorazí k největší planetě Sluneční soustavy, začne přístroj SWI studovat nejen Jupiter samotný, ale i jeho ledové měsíce. Prozradí nám cenné informace o jejich současném klimatu, původu a historii. Informace, které tento přístroj nasbírá, odhalí nejen informace o potenciální obyvatelnosti těchto světů, ale může také zachytit stopy jejich současných biologických aktivit. Souběžně s tím bude přístroj MAJIS sledovat oblaka plynné planety Jupiter a chemické látky v atmosféře tohoto obra. Bude také studovat slabou atmosféru, ale i led a kameny na površích zmíněných ledových měsíců, které kolem Jupiteru obíhají.

Přístroj SWI vyvinulo a postavilo mezinárodní konsorcium institucí pod vedením Institutu Maxe Plancka pro výzkum Sluneční soustavy z Německa. Tento vývoj byl podpořen národním financováním různých agentur včetně německé DLR.

Také přístroj MAJIS vytvořilo rozsáhlé konsorcium evropských vědců a inženýrů s největším zastoupením Francie a Itálie prostřednictvím jejich národních kosmických agentur, tedy francouzské CNES a italské ASI. Hlavní vědecký podíl a zodpovědnost za přístroj nesou dvě instituce – Institut kosmické astrofyziky z Francie a Národní institut astrofyziky z Itálie.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

 

autor: Dušan Majer

Převzato z Kosmonautix.cz, upraveno

Další studie tvrdí, že černé díry na počátku vesmíru nevznikly z hvězd

Opět zde máme již mnohokrát řešenou hádanku. Vesmírný dalekohled Jamese Webba pozoroval galaxii ve velmi …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *