Předvánoční večírky byly letos omezené, proto nás obžerství a opilství ve většině případů teprve čeká. Co dělat, když se člověk předávkuje alkoholem, eventuálně potřebuje rychle vystřízlivět? Až dosud se zde dalo těžko radit, alkohol prostě musel být prakticky všechen rozložen v játrech a tuto rychlost nebylo moc jak zvýšit. Jedinou další možnost představovala dialýza nebo výměna krve. Při otravě alkoholem se tak uplatňovala hlavně podpůrná opatření, podávání kyslíku/podpora srdce a dýchání, dodávání tekutin, hořčíku, glukózy apod.
Joseph Fisher z Toronto General Hospital Research Institute navrhují úplně jinou metodu, hyperventilaci. Při hlubokém a zrychleném dýchání se takto organismus zbaví 3krát tolik alkoholu, než za stejnou dobu zmetabolizují játra (poznámka PH: navíc po vydýchaném alkoholu nezbude acetaldehyd, jeden z viníků kocoviny). Není na tom nic překvapivého, protože i při běžném dýchání z opilců občas alkohol pěkně táhne. Samozřejmě po minutě či dvou pořádné hyperventilace se dostaví závratě a člověk omdlévá. To je zase dáno především tím, že zrychlené dýchání zbavuje krev oxidu uhličitého, průvodní příznaky (ve slabší formě brnění a necitlivost končetin apod) jsou důsledkem právě tohoto poklesu.
Vědci proto přišli s novým zařízením, které do těla oxid uhličitý vydýchaný při hyperventilace vrací, takže alkoholu by se teď mělo jít zbavit rychle. Přístroj má podobu kufříku, obsahuje masku, propojovací trubice a nádobu se stlačeným CO2. Není potřeba žádná řídicí elektronika ani speciální filtry; prý je tedy s podivem, že to někoho napadlo až teď.
A jak už naznačil začátek textu, takový přístroj by mohl dávat smysl nejen při otravách, ale i při autoaplikaci doma, když někdo potřebuje prostě rychleji vystřízlivět.
Scientific Reports (2020). DOI: 10.1038/s41598-020-76233-9
Zdroj: MedicalXpress.com
Poznámky PH:
Ono vůbec konzumace alkoholu by se dala mnoha způsoby optimalizovat, pití není rozhodně efektivním způsobem. Navíc cílem je příslušné působení v mozku, ne zátěž jater. Kdyby třeba krevní bariéra mezi mozkem a zbytkem těla (hemoencefalická bariéra) se dala upravit tak, že by alkohol nepouštěla (po určitý čas) ven z hlavy atd.
Jde o medicínský výzkum, takže předpokládám, že použití přístroje bude bezpečné. Z popisu bych se trochu bál, zda delší hyperventilace, navíc u organismu poněkud destabilizovaného alkoholem (i střízlivěním), neznamená třeba riziko pro srdce… Ale nejsem lékař.
A klíčová otázka: to vracení CO2 se myslí jak přesně? Něco se měří? Asi ne, když součástí zařízení nejsou žádné složité senzory a elektronika. A co když bude člověk dýchat více oxidu uhličitého, než je ideální pro kompenzaci hyperventilace? (Lze dodat, že CO2 se neoznačuje přímo za jedovatý, ale jeho vdechování vede k nepříjemným stavům, dát si přes hlavu pytel z tohoto důvodu rozhodně není vhodný způsob sebevraždy atd.).