(c) Graphicstock

Superdřevo pevné jako ocel

Liangbing Hu a Teng Li z University of Marylad dokázali připravit ze dřeva látku až desetkrát tvrdší a pevnější než původní materiál. Svými vlastnostmi pak překonává některé slitiny titanu a ve srovnání s podobně odolnou ocelí je mnohem lehčí (šestkrát). Oproti uhlíkovým vláknům je zase podstatně levnější, respektive se dá snadno vyrobit.
Základem výrobního procesu je odstranění polyfenolu ligninu. Dřevo se nejprve vaří s louhem a siřičitanem sodným (podobně jako při výrobě papíru). Var se musí včas ukončit, protože optimální je, aby trocha ligninu zůstala. Poté se ještě za mírně zvýšené teploty dřevitá hmota stlačuje. Tím se odstraní suky, díry apod. mechanické defekty, v další fázi pak rozbijí buněčné stěny. Celulóza, představující pevnější složku dřeva, se smáčkne k sobě tak, že jednotlivé řetězce se dále zasíťují pomocí vodíkových vazeb. V této fázi lze polotovar rovněž vytvarovat do požadované struktury.
Studie byla publikována v Nature. Autoři výzkumu jako demonstraci také předvedli, že jejich dřevo se nepodařilo prostřelit. Kromě „vojenských/balistických“ aplikací by mělo být použitelné všude tam, kde dnes najdeme ocel – ve stavebnictví, automobilovém a leteckém průmyslu, samozřejmě i k výrobě nábytku. Materiál netřeba na povrchu dále ošetřovat, je odolný proti vlhkosti a nehnije.
Popsaná metoda výroby by se měla dát použít bez ohledu na druh stromu. Šlo by tedy takto zužitkovat měkké dřevo rychle rostoucích stromů (balza, borovice…), a tak zefektivnit produkci dřeva i ekologickou zátěž (poznámka: asi se myslí, že dřevo tak lze vypěstovat rychleji a tudíž na menší ploše).
University od Maryland má již pro komerční uplatnění technologií tohoto typu založen spin-off Inventwood.

Zdroj: UMD Right Now a další

Úbytek mozku při Alzheimerově poruše nemá jednotný vzorec

Způsob, jakým se zmenšuje mozek u osob, u nichž se rozvine Alzheimerova choroba, nemá žádný …

One comment

  1. Čím to jenom je, že když se objeví článek o nějakém vynálezu z USA mají autoři objevu-vynálezu šikmé oči…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *