Telomerázy umožňují vysokou kapacitu množení buněk u rostlin nebo u lidských kmenových a nádorových buněk.
Vědci z Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR a CEITEC Masarykova univerzita přišli s průlomovým objevem v oblasti výzkumu rostlin.
Vyvrátili hned několik dosud existujících mylných informací a jejich výsledky zásadně mění úroveň poznání ve výzkumu telomeráz. To jsou komplexy bílkovin a RNA, které doplňují konce chromozomů, a svou aktivitou umožňují vysokou kapacitu množení buněk, která je známá u rostlin nebo lidských kmenových a nádorových buněk. Výsledky výzkumu v těchto dnech publikoval prestižní časopis Nucleic Acids Research (IF 11).
Nově získaná znalost skutečné RNA podjednotky telomerázy napříč všemi skupinami vyšších rostlin, včetně hospodářsky významných plodin, a popsaná metoda identifikace dalších, umožní rozšíření detailního výzkumu telomeráz konečně i na zástupce rostlinné říše.
Zde zatím byla vědci z USA popsána pouze jedna domnělá RNA podjednotka telomerázy u rostliny Arabidopsis thaliana, která však – jak se nyní ukázalo – s funkcí telomerázy nesouvisí.
Po 23 letech od doby, kdy prof. Jiří Fajkus se svým týmem poprvé popsal aktivitu telomerázy u rostlin, tak další významné prvenství v této výzkumné oblasti putuje opět do Brna, města s nejdelší tradicí rostlinné genetiky na světě.
Publikace
Petr Fajkus, Vratislav Peška, Michal Závodník, Miloslava Fojtová, Jana Fulnečková, Šimon Dobias, Agata Kilar, Martina Dvořáčková, Dagmar Zachová, Ivona Nečasová, Jason Sims, Eva Sýkorová, Jiří Fajkus, Telomerase RNAs in land plants, Nucleic Acids Research, , gkz695, https://doi.org/10.1093/nar/gkz695
tisková zpráva centra CEITEC