Foto: © nanomanpro / Dollar Photo Club

Uhlík stokrát jinak

Jednotlivé modifikace uhlíku lze spolu kombinovat – takže připraveny byly už nanotrubičky plněné fullerenem nebo i grafit prokládaný molekulami fullerenu. Fullereny samotné mohou fungovat jako klece pro jiné malé kousky uhlíku, podobně i uhlíkové nanotrubičky.
Vědci z Vídeňské univerzity nyní v Science Advance publikovali studii o další pozoruhodné látce tohoto typu. Jedná se o sendvič (nebo spíše „hamburger“), kdy je fulleren (známý „míč“ buckyball, molekula C60) vložen mezi dvě vrstvy grafenu. Zajímavé to má být mj. i proto, že v příslušném uspořádání lze detailně sledovat chování molekul C60. Pomocí transmisní elektronové mikroskopie (TEM) se zde dá dohlédnout na úroveň jednotlivým atomů, přímo pozorovat difuzi fullerenů mezi listy grafenu i to, jak molekuly fullerenů rotují, ale také jak jim různé vlivy v rotaci brání. Takto mohly působit už i samotné svazky elektronů použité pro mapování přes TEM.
Příslušná hybridní uhlíková struktura („heterostruktura“) by mohla být přímo nějak využitelná, hlavním výsledkem výzkumu má být však demonstrace toho, že prostředí mezi vrstvami grafenu umožňuje velmi detailní zkoumání vlastností dalších látek.

Zdroj: Phys.org

Na podobné téma viz také: Uhlíkové nanobubliny jako kontejnery

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *