Nanotrubička, autor Arnero, zdroj Wikipedia, licence obrázku public domain
Nanotrubička, autor Arnero, zdroj Wikipedia, licence obrázku public domain

Uhlíkové nanotrubičky umožňují nepřímou výrobu elektřiny ze sluneční energie

…a kupodivu to má být efektivnější, i když více přeměn energie by mělo znamenat i vyšší ztráty. Na Rice University přišli s tím, že sluneční energie (nebo odpadní teplo vznikající při jiných procesech) by se nejprve převádělo na určitý výsek pásma. V úzkém pásmu je pak efektivní finální přeměna na elektřinu.
Právě k transformaci světla/tepla slouží uhlíková nanotrubička, respektive, jak ji autoři výzkumu nazývají, hyperbolický tepelný emitor. Zařízení je dostatečně malé a neobsahuje žádné pohyblivé části – jinak by se už rovnou dal použít k výrobě elektřiny nějaký systém s turbínou, párou atd. Do nanotrubičky se aplikuje kovový film, který se stará o samotnou přeměnu fotonů. Při tom se kromě zúžení rozsahu vlnových délek má proud fotonů také usměrňovat („hyperbolická disperze“). Vzor na kovové fólii má rozměry cca v mikrometrech a zařízení je funkční až zhruba do 700 ºC. Samotné nanotrubičky by vydržely teplotu ještě vyšší.
Autoři studie si optimisticky myslí, že by tím přeměna energie v solárních článcích mohla vzrůst ze současných cca 22 % až na 80 %.

Weilu Gao et al, Macroscopically Aligned Carbon Nanotubes as a Refractory Platform for Hyperbolic Thermal Emitters, ACS Photonics (2019). DOI: 10.1021/acsphotonics.9b00452

Zdroj: Phys.org

Exotická fyzika neutronových hvězd: jaderné těstoviny a odkapávání protonů

Neutronové hvězdy jsou extrémní objekty, do jejichž nitra nevidíme. S poloměrem kolem 12 kilometrů mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *