Zdroj: Pixabay, autor. Geralt, licence: Pixabay License, Free for commercial use

V CERNU asi detekovali dosud neznámý tetrakvark

Známé hardony vznikají spojením 2 nebo 3 kvarků, respektive antikvarků. Ze tří kvarků jsou složeny baryony (ze tří antikvarků jejich antičástice) proton a neutron, z 1 kvarku a 1 antikvarku mezony. Kromě toho existují i exotické částice složené ze 4 a 5 kvarků, tetrakvarky a pentakvarky.
Nový typ čtyřkvarkové částice se nyní podařilo pozorovat v CERNu v rámci projektu Large Hadron Collider Beauty (LHCb). Má jít o první tetrakvark, který by se skládal ze čtyř těžkých kvarků stejného typu, respektive dvou kvarků a dvou antikvarků charm (půvabný kvark). Experiment LHCb, ale i další projekty, až dosud dokázaly zaznamenat pouze tetrakvarky se dvěma těžkými kvarky (těžké kvarky jsou vedle půvabného c ještě kvarky b a t, spodní a svrchní) a nikdy ne více než se dvěma kvarky stejného typu. Není ale dosud jisté, zda tento tetrakvark je opravdu „jednotná částice“, nebo spíše dvě pevně svázané dvojice, mezi sebou ale propojené relativně volněji, třeba jako atomy v molekule. To ovšem asi platí i pro další známé exotické útvary ze 4 či 5 kvarků.
Experiment LHCb se zaměřuje především na kvark b a studiem jeho vlastností by měl objasnit i eventuální rozdíly mezi hmotou antihmotou. (Poznámka: tj. že by právě tento kvark se nějak odlišoval od svého antikvarku?) Tato snaha zatím výsledky nepřináší, ale jak vidno, objeví se při tom i řada dalších věcí.

Observation of structure in the J/ψ-pair mass spectrum, arXiv:2006.16957 [hep-ex] arxiv.org/abs/2006.16957 a další
Zdroj: University of Manchester/Phys.org

Další studie tvrdí, že černé díry na počátku vesmíru nevznikly z hvězd

Opět zde máme již mnohokrát řešenou hádanku. Vesmírný dalekohled Jamese Webba pozoroval galaxii ve velmi …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *