Leo I, respektive Galaxie ve Lvu I, představuje jednu ze satelitních trpasličích galaxií Mléčné dráhy. Astronomové z McDonaldovy observatoře Texaské univerzity v Austinu a německého Max Planck Institute for Extraterrestrial Physics objevili nyní v jejím centru neobvykle hmotnou černou díru. Je téměř stejně velká jako černá díra ve středu naší galaxie (Sagittarius A*), přitom velikost/hmotnost samotných galaxií je nesrovnatelná.
Vědci původně začali studovat galaxii Leo I kvůli tomu, že podle všeho obsahovala jen minimum temné hmoty. Podle rychlosti oběhu hvězd zjišťovali, jak se mění hustota temné hmoty od vnějších okrajů galaxie až do jejího středu (poznámka: nakonec právě na základě toho, že hvězdy v galaxiích obíhají rychleji, než odpovídá viditelné hmotě, byla existence temné hmoty původně navržena). Z naměřených dat po použití simulací na superpočítači vyplynulo, že s temnou hmotou je to ale trochu jinak. V předcházejících studiích docházelo ke zkreslení při měření oběžných rychlostí hvězd a nebyla dostatečně zmapována/zahrnuta centrální oblast s velkou hustotou hvězd. Výsledkem je pak předpoklad obří černé díry, nicméně její existenci v galaxiích tohoto typu (tedy trpasličích sférických galaxiích) neumíme vysvětlit. Současné modely evoluce galaxií tomuto zjištění neodpovídají, snad jde o výsledek nějakých předcházejících fúzí.
Z druhé strany, trpasličí galaxie často splývají se svými většími sousedy. Pokud i ony obsahují (mohou obsahovat) relativně velké černé díry, pak se tím dá vysvětlit, že černé díry ve centrech velkých galaxií rostou (mohou růst) opravdu velmi rychle.
M. J. Bustamante-Rosell et al, Dynamical Analysis of the Dark Matter and Central Black Hole Mass in the Dwarf Spheroidal Leo I, The Astrophysical Journal (2021). DOI: 10.3847/1538-4357/ac0c79
Zdroj: University of Texas at Austin / Phys.org