Foto: © palau83 / Dollar Photo Club

Velký sekvenátor Craig Venter slaví sedmdesátiny

Americký biochemik, genetik a podnikatel Craig Venter, který oslaví 14. října sedmdesátiny, je znám jako jeden z prvních lidí, kteří dokázali osekvenovat lidský genom a také jako první biolog, který vytvořil buňku se syntetickým genomem. Magazín Time ho v letech 2007 a 2008 uvedl mezi 100 nejvlivnějšími lidmi světa. Byl to právě Venterův tým, který v září 2007 zveřejnil jako první na světě kompletní mapu genomu jednoho člověka; ta byla sestavena na základě Venterovy DNA.

Craig Venter se narodil v americkém Salt Lake City. Jako zdravotník sloužil ve vietnamské válce. Po návratu do USA vystudovat biologii na Kalifornské univerzitě v San Diegu. Později se stal výzkumným pracovníkem i univerzitním profesorem.

Venter se původně podílel na projektu Human Genome Project (HGP), který byl spuštěn v roce 1990 v USA a který chtěl rozluštit genetický kód člověka. Pak se ale rozhodl luštit genové sekvence jinou technikou, a proto v roce 1998 založil vlastní společnost Celera Genomics. Venter ale v roce 2002 z Celery odešel, založil jinou společnost a pustil se do dalšího výzkumu. V roce 2010 jeho tým oznámil, že vytvořil „syntetickou bakterii“, čímž vzbudil šokující reakce.

V roce 2014 spoluzaložil společnost Human Longevity, zaměřenou na prodloužení zdravého, produktivního lidského života za použití moderní diagnostiky z oblasti genomiky nebo terapie z kmenových buněk.

autor Nelumadau, zdroj Wikipedia, licence obrázku public domain

První český aviatik Jan Kašpar létal jen dva roky

Letecká kariéra prvního českého aviatika Jana Kašpara byla překvapivě krátká, trvala pouhé dva roky v …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *