Unikátní tmavě zbarvené organické sklo nalezené uvnitř lebky člověka, který zemřel v Herculaneu během erupce Vesuvu v roce 79 n. l., pravděpodobně vzniklo, když dotyčného zabil velmi horký, ale krátce trvající oblak popela. Tento závěr vychází z analýzy fyzikálních vlastností skla, o němž se předpokládá, že jde o „zkamenělý“ mozek.
Má-li se látka stát sklem, musí se její kapalná forma ochladit dostatečně rychle, aby při přechodu do pevného stavu nekrystalizovala. Vyžaduje to velký teplotní rozdíl mezi látkou a jejím okolím a látka musí ztuhnout při teplotě výrazně vyšší, než je teplota okolí.
Vytvořit organické sklo je vzhledem k těmto podmínkám velmi obtížné; jediné předpokládané přírodní organické sklo bylo identifikováno v roce 2020 v italském Herculaneu, ale nebylo jasné, jak vzniklo. Vědci nyní analyzovali úlomky skla odebrané z lebky a míchy zemřelého, který byl nalezen ležící v posteli: Výsledky analýzy – která zahrnovala zobrazování pomocí rentgenového záření a elektronové mikroskopie – ukázaly, že aby se mozek stal sklem, musel být zahřátý na teplotu vyšší než 510 stupňů Celsia a poté rychle vychladnout.
Autoři studie poznamenávají, že k tomu nemohlo dojít, pokud by člověka zasáhly pouze pyroklastické proudy, které pohřbily Herculaneum, protože teploty těchto proudů nedosahovaly vyšší teploty než 465 stupňů Celsia a chladly by pomalu. Vědci proto na základě moderních pozorování sopečných erupcí dospěli k závěru, že první smrtící událostí během erupce Vesuvu byl přehřátý oblak popela, který se rychle rozptýlil. Předpokládají, že takto mohlo dojít k zahřátí těla nad 510 stupňů Celsia a zbytky mozku se pak při rozptýlení mraku rychle ochladily na teplotu okolí. Kosti lebky a páteře jedince pravděpodobně ochránily mozek před úplným tepelným rozkladem, což umožnilo vznik unikátního organického skla.
Guido Giordano, Unique formation of organic glass from a human brain in the Vesuvius eruption of 79 CE, Scientific Reports (2025). DOI: 10.1038/s41598-025-88894-5. www.nature.com/articles/s41598-025-88894-5
Zdroj: Springer / Phys.org, přeloženo / zkráceno
A jde to vyrábět už i průmyslově??