Podle nového výzkumu se vysokoenergetická neutrina rodí spolu s rádiovými záblesky aktivních galaktických jader (kvasarů). Ruští astrofyzici to tvrdí na základě porovnání dat z antarktické „neutrinové observatoře“ Ice Cube a záznamů dlouhých elektromagnetických vln z radioteleskopů (Max Planck Society v Effelsbergu, ruský RATAN-600 na severním Kavkaze…). Do výzkumu se zapojili vědci z Lebeděvova fyzikálního ústavu Ruské akademie věd a Moskevského ústavu pro fyziku a technologii.
Při přibližování hmoty k obřím černým dírám v jádrech galaxií dochází k řadě extrémních jevů; kromě záření se do vesmíru chrlí i ultrahorký plyn a rovněž právě neutrina, a to rychlostí blížící se rychlosti světla.
Studie publikovaná v Astrophysical Journal se konkrétně zabývá neutriny o energiích vyšších než 200 bilionů (trillion) elektronvoltů. Rychlost neutrin má být tak velká (natolik blízká rychlosti světla), že spolu s rádiovými vlnami z kvasaru dorazí neutrina k Zemi současně. Právě proto bylo možné korelovat údaje z obou typů pozorování a sedí to prý až nečekaně přesně. Dosud se předpokládalo, že tato neutrina budou vznikat spíše spolu s emisemi gama záření. To mělo určité teoretické zdůvodnění, takže nyní bude třeba vypracovat zřejmě i novou teorii pro celý jev. Další měření chtějí autoři studie provést i s pomocí detektoru neutrin Baikal-GVD, podvodního systému budovaného v jezeře Bajkal.
Alexander Plavin et al. Observational Evidence for the Origin of High-energy Neutrinos in Parsec-scale Nuclei of Radio-bright Active Galaxies, The Astrophysical Journal (2020). DOI: 10.3847/1538-4357/ab86bd
Zdroj: Moscow Institute of Physics and Technology/Phys.org