Pixabay License

Z lidí mají v zoo radost hlavně sloni

Během covidových uzávěrek pracovníci zoologických zahrad reportovali, že mnohá zvířata jsou bez návštěvníků nesvá a přítomnost lidí jim chybí. Některým zvířatům určitě. Některá by (trvalou) absenci lidí nejspíš vítala. A řadě to bude jedno. Samozřejmě u inteligentnějších druhů již existuje velká variabilita v chování i mezi jedinci, ale nějaké závěry lze v tomto ohledu dělat i pro druhy jako celek.
Etologové z Nottingham Trent University a Harper Adams University shrnuli více než 100 předchozích výzkumných prací, které zkoumaly, jak návštěvníci ovlivňovali chování více než 250 druhů zvířat v zoologických zahradách.
Veřejné krmení a přítomnost většího množství návštěvníků mělo mít pozitivní vliv zejména na slony. Tím se myslí, že vykazovali méně jednání spojovaných s nudou či stresem, různé obsedantní a opakující se (zbytečné) činnosti apod., ale třeba i apatie. Z lidí byli nadšeni také papoušci kakadu, kteří pod vlivem návštěvníků více interagují i spolu. Co nejblíže návštěvníkům se snaží trávit svůj čas také korely chocholaté (to je také papoušek).
Pozitivní reakci na návštěvníky projevovali i tučňáci, jaguáři, medvědi grizzly, lední medvědi, gepardi, servalové, bantengové (divoký tur/skot) a psouni prérioví.
Mezi skupiny zvířat, na které měli návštěvníci naopak negativní vliv, patřili mnozí nelétaví ptáci, sudo i lichokopytníci, vačnatci, pštrosi, haterie a ježci. Obecně (ale nikoliv bez výjimek) budou lidmi stresovány druhy noční, druhy, které bývají v přírodě častou kořistí, nebo druhy žijící v uzavřených biotopech typu lesů.
Většinu zkoumaných druhů tvořili savci (56 %) a ptáci (28 %). Nicméně: chování zvířat se v důsledku přítomnosti návštěvníků změnilo v 38 % případů, vyplývá ze shrnutí různých studií, takže obecně se přítomnost lidí nedá zase přeceňovat. (Také v rámci welfare bývají v zoo dnes často výběhy řešeny tak, že zvíře s návštěvníky ve většině své prostoru neinteraguje nijak.)

Ellen Williams et al, The Impact of Visitors on Non-Primate Species in Zoos: A Quantitative Review, Animals (2023). DOI: 10.3390/ani13071178
Zdroj: Nottingham Trent University / Phys.org

Poznámky PH:
Zajímavé je to třeba u vlků, tam hodně záleží na tom, zda byli jako štěňata nějak socializováni, krmeni na flašce apod. Zájem o kolemjdoucí, snad až touhu se předvádět, myslím ukazují také vydry či gepardi a krkavcovití ptáci.
Většina zvířat v zoo se již v zoo jistě narodila, často jde o x-tou generaci. Rozmnožili se spíše ti, jimž prostředí zoo vyhovovalo. Mnohde už jde asi málem o nové druhy nějak vyselektované.

Komety, izotopy a pozemská voda – je to celé komplikované

Pozemská voda je do nějaké (značné?) míry kometárního původu, tak jsme to všichni čítávali. Jenže …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *